«Powrót

Wizyta przedstawicieli administracji celnej Mołdawii

Wizyta przedstawicieli administracji celnej Mołdawii

Wizyta przedstawicieli administracji celnej Mołdawii

Uczestnicy spotkania na przejściu granicznym
Uczestnicy spotkania
Uczestnicy spotkania przed wejściem do budynku Krajowej Szkoły Skarbowości Filia w Przemyślu
  • Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) gościła na podkarpackich przejściach granicznych przedstawicieli administracji celnej Mołdawii.
  • Spotkania odbyły się w ramach projektu zarządzania granicami, organizowanego  przy udziale DG NEAR.

Podkarpacka KAS gościła przedstawicieli administracji celnej Mołdawii w ramach projektu zarządzania granicami, organizowanego  przy udziale Komisji Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji w sprawie Rozszerzenia (DG NEAR).

Podczas wizyty strona polska przedstawiła w szczególności zasady kontroli granicznych, rozwiązania usprawniające ruch graniczny na granicy polsko-ukraińskiej, w szczególności funkcjonowanie systemu Cyfrowa Granica, w warunkach lądowych przejść granicznych. Omówiono współpracę, koordynację oraz wymianę informacji pomiędzy organami oraz instytucjami obecnymi na granicy, zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej. Zaprezentowano również sprzęt specjalistyczny wykorzystywany do kontroli celnej oraz pracę psów służbowych. Na zakończenie wizyty, delegacja przedstawicieli administracji celnej Mołdawii udała się do Filii Krajowej Szkoły Skarbowości w Przemyślu, gdzie kadry KAS rozwijają i doskonalą swoje kompetencje.

Gospodarzem spotkania był Z-ca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie insp. Jacek Wojdylak, a w Filii Krajowej Szkoły Skarbowości w Przemyślu podjął gości Kierownik Robert Bal.

Pomoc krajom aspirującym do członkostwa w UE

DG NEAR pomaga krajom aspirującym do członkostwa w UE w spełnieniu kryteriów określonych w Traktacie o Unii Europejskiej i ustalonych przez Radę Europejską. Ściśle monitoruje postępy krajów objętych procesem rozszerzenia na drodze do UE oraz wspiera negocjacje akcesyjne zgodnie z wymogami Rady. Jest też odpowiedzialna za utrzymywanie stosunków dwustronnych między Unią a krajami kandydującymi oraz potencjalnymi krajami kandydującymi w trakcie tego procesu i dba o to, aby w pierwszej kolejności przeprowadziły one reformy w zakresie praworządności, zarządzania gospodarką oraz administracji publicznej.