«Powrót

Rok pomocy uchodźcom- konferencja w Przemyślu.

Rok pomocy uchodźcom- konferencja w Przemyślu.

Rok pomocy uchodźcom- konferencja w Przemyślu.

konferencja prasowa
wypowiedź wojewody podkarpackiego
wypowiedź wicemarszałka województwa podkarpackiego
Naczelnik Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu wśród pozostałych uczestników
  • W Przemyślu odbyła się konferencja prasowa podsumowująca dotychczasową pomoc uchodźcom z Ukrainy.
  • W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Caritas wzięła udział Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu mł. insp. Aneta Lechowicz.


W spotkaniu z mediami wzięli udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, metropolita przemyski abp Adam Szal, metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz (Archidiecezja Przemysko-Warszawska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce) wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz przedstawiciele samorządów, służb i organizacji zaangażowanych w pomoc uchodźcom.


– Spotykamy się przede wszystkim po to, aby wyrazić solidarność i wielką wolę wsparcia dla narodu ukraińskiego oraz podziękować wszystkim mieszkańcom naszego regionu, którzy byli zaangażowani w udzielanie pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Proces kształtowania tej pomocy, poczynając od 24 lutego, był niezwykle wymagający, ponieważ skala napływu uchodźców była bardzo duża. Wszyscy wykazaliśmy ogromne wsparcie dla ludności cywilnej sąsiedniego kraju.– mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wojewoda podkreśliła, że dziękuje także wszystkim tym, którzy od 24 lutego niezmiennie pozostawali na posterunku z administracją rządową tj. służbom, przedstawicielom administracji rządowej i samorządowej, organizacjom pozarządowym oraz wszystkim obywatelom i społeczności międzynarodowej


Do podziękowań dołączył wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.
– W imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego i pana marszałka Ortyla, wyrażam słowa uznania dla narodu ukraińskiego. Już rok trwa wojna, niesprawiedliwa wojna, napaść stała się faktem. Nikt nie wierzył, że może do takich sytuacji w XXI wieku dojść. Jesteśmy z narodem ukraińskim, jako Polska, jako Podkarpacie, jako mieszkańcy i daliśmy temu wielokrotnie wyraz. Życzymy jak najszybszego zwycięstwa oraz tego, aby ta wojna jak najszybciej się skończyła. A wszystkim organizacjom pozarządowym i samorządom należą się wielkie słowa podziękowania – powiedział wicemarszałek Pilch.

Głos zabrał również prezydent Przemyśla Wojciech  Bakun, który mówił również o organizacji pomocy w mieście, współpracy wielu podmiotów, służb, mieszkańców i ogromnym zaangażowaniu  w te działania.
Głos zabrał również ksiądz arcybiskup Eugeniusz Popowicz.
– Miało być trzy dni, później mówiono o tygodniu, miesiącu trzech miesiącach, a za nami już rok wielkiej wojny, która ma miejsce właściwie w sercu Europy. W imieniu Ukraińców mieszkających w Polsce, bo w jakiejś mierze ich reprezentuję, jako metropolita kościoła greckokatolickiego, pragnę podziękować wszystkim państwu za to co zostało zrobione w tym czasie – powiedział.

Ksiądz Arcybiskup Adam Szal mówił z kolei:
– Każda wojna jest wielkim nieszczęściem, gdyż pozwala, aby rodziły się bestialstwa, które miały miejsce w historii wiele razy przy okazji różnych wojen. Z drugiej strony wojna jest wielką próbą, która wyzwala nieraz bohaterstwo i heroizm.


Wsparcie podkarpackiej KAS

W ciągu ostatniego roku Służba Celno- Skarbowa w ramach podkarpackiej KAS zapewniła maksymalne wsparcie kadrowe do obsługi ruchu granicznego na wszystkich przejściach granicznych z Ukrainą.


Wprowadzone w pierwszych dniach uproszczenia części procedur pozwoliły usprawnić odprawy osób uciekających przed wojną w Ukrainie, a także odprawy towarów i transportów pomocy humanitarnej.  


Od rozpoczęcia konfliktu zbrojnego w Ukrainie Krajowa Administracja Skarbowa odprawiła ponad 45 tys. transportów z pomocą humanitarną. Prawie 19 tys. z nich odprawionych zostało przez przejścia graniczne w woj. podkarpackim.


Podkarpacka KAS zapewniła także pomoc i wsparcie informacyjne podmiotom  organizującym konwoje humanitarne, współpracującym w tym zakresie m.in. z Caritas.
Współpraca z Caritas, polegała także na włączeniu się w akcję  „Paczka dla Ukrainy".  W ramach zbiórki funkcjonariusze i pracownicy podkarpackiej KAS zebrali 2,5 tony najbardziej przydatnych  produktów.


Pomoc, którą KAS zbierała w całym kraju wśród swoich pracowników i funkcjonariuszy przekazywana była m.in. do Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu, gdzie trafiło kilkadziesiąt  tysięcy sztuk artykułów najpilniej potrzebnych uchodźcom.