«Powrót

Podkarpacka KAS na IX edycji Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa

Podkarpacka KAS na IX edycji Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa

Podkarpacka KAS na IX edycji Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa

Funkcjonariusze prezentują okazy CITES
Funkcjonariusz pokazuje kapelusz i głowę aligatora
Okazy CITES leżą na stole
Uczestnicy wydarzenia stoją przed pojazdrem z mobilnym urządzeniem RTG
Funkcjonariusz wkłada drewnianą skrzynkę na podajnik mobilnego urządzenia RTG
Młodzież w środku pojazdu
Opiekun psa służbowego prezentuje wnętrze samochodu do jego przewożenia głaszcząc psa.
Uczestnicy wydarzenia głaszczą psa.
Dwóch funkcjonariuszy z psem służbowym na smyczy.
  • KAS (Krajowa Administracji Skarbowej) prezentowała swoją pracę na IX Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa.
  • W trakcie pokazów dynamicznych, swoją skuteczność udowodniła Bianka  - pies służbowy, wyszkolony do wykrywania papierosów i wyrobów tytoniowych.
  • Na stanowiskach informacyjnych KAS można było sprawdzić jak obsługuje się wideoendoskop i jak działa mobilne urządzenia RTG. Można też było dowiedzieć się, jak KAS pomaga chronić zwierzęta i rośliny gatunków zagrożonych wyginięciem.

To już IX edycja

Blisko 2 tys. uczestników, ponad 20 służb, instytucji i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem, kilkadziesiąt dynamicznych pokazów, prezentacji, konferencji i seminariów naukowych. Tak najkrócej można podsumować IX edycję Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa. Jest to wydarzenie cykliczne, cieszące się co roku ogromnym zainteresowaniem. Łącznie we wszystkich jego edycjach uczestniczyło ponad 12 tys. osób – studentów oraz uczniów szkół średnich z woj. podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Święto jest ciekawą formułą działań profilaktycznych skierowanych do młodzieży. Służy budowaniu partnerstwa między przedstawicielami służb sektora bezpieczeństwa wewnętrznego, pracownikami naukowymi i dydaktykami oraz młodzieżą na rzecz ochrony młodych ludzi przed współczesnymi zagrożeniami. Wydarzenie pozwala rozszerzyć wiedzę młodzieży na temat współczesnych zagrożeń, pogłębić zainteresowania oraz zweryfikować oczekiwania co do przyszłej edukacji czy pracy zawodowej w sektorze bezpieczeństwa. Uczestnicy mogą przekonać się, jak w rzeczywistości wygląda codzienna służba funkcjonariuszy i jak w praktyce stosowane są przepisy czy zasady, o których uczą się w szkołach.

Pokazy dynamiczne

Podczas wydarzenia można było obejrzeć pokazy przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, Straż Pożarną, Policję, Pogotowie Ratunkowe oraz studentów WSPiA. W trakcie pokazów pracy psów służbowych, podkarpacka KAS zaprezentowała umiejętności Bianki, która jest psem wyszkolonym do wyszukiwania papierosów i wyrobów tytoniowych. Zobaczyć można było wspólne działanie służb w związku ze zdarzeniem drogowym, połączonym z ratownictwem chemicznym, oględzinami oraz zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Żołnierze Obrony Terytorialnej pokazali symulację pola walki. Zaprezentowano również procedurę przeszukania samochodu oraz szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. 

Dwa stoiska informacyjne KAS

Podkarpacka KAS na IX edycji Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa wystawiła dwa stoiska informacyjne. Na jednym z nich można było zapoznać się z działaniem sprzętu specjalistycznego – wideoendoskopu oraz mobilnego urządzenia RTG. Młodzież chętnie prześwietlała zawartość swoich plecaków, toreb i torebek, a potem wspólnie z funkcjonariuszami KAS analizowała obraz z urządzenia RTG. Na zewnętrznym stanowisku KAS można było również oglądać radiowóz oraz pojazd przystosowany do transportu psa służbowego. Niekwestionowaną gwiazdą naszego stanowiska okazała się zaś Bianka – 9 letnia labradorka koloru biszkoptowego, szkolona do wyszukiwania papierosów i wyrobów tytoniowych.

Na drugim stanowisku funkcjonariusze podkarpackiej KAS prezentowali okazy zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt oraz wyroby z nich wykonane. Można było zobaczyć wyprawione skóry z niedźwiedzia czarnego i pytona, skorupę żółwia lądowego, spreparowane głowy aligatora i widłoroga meksykańskiego, muszle przydaczni, koralowca oraz oprawionego w ramkę okazałego motyla. Na stoisku można było również oglądać wyroby wykonane ze skór i zębów krokodyli, a nawet butelkę alkoholu z wężem w środku. Prezentowane przedmioty zostały zatrzymane w związku z obowiązywaniem Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem  CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Funkcjonariusze KAS informowali o konsekwencjach związanych z przewozem okazów CITES lub wyrobów z nich wykonanych, które przez nieświadomych turystów często przywożone są jako wakacyjne pamiątki.

Pełna relacja z wydarzenia

Przebieg IX edycji Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa był  transmitowany on-line, a relacja jest dostępna na stronie WSPiA (otwiera stronę w nowym oknie).