«Powrót

Moc Odkrywców z podkarpacką KAS

Moc Odkrywców z podkarpacką KAS

Moc Odkrywców z podkarpacką KAS

Sprzęt laboratoryjny na metalowym blacie, butelki i zlewki wypełnione są płynami w różnych kolorach
Osoba ubrana w biały kitel nadzoruje użycie pipety laboratoryjnej przez dziewczynkę z długimi włosami, przypatruje się temu stojący obok dziewczynki chłopiec.
Kobieta w białym kitlu oraz funkcjonariusze w mundurach na stoisku informacyjnym
Funkcjonariusze w mundurach na stoisku informacyjnym
Muszle, motyl oprawiony w ramce, koralowiec, skorupa żółwia, głowa krokodyla, fragment skóry niedźwiedzia
Wnętrze samochodu służbowego, dwójka dzieci przygląda się ekranowi z obrazem RTG, funkcjonariusz wskazuje na ekran długim przedmiotem

25. września na Dniu Mocy Odkrywców, odwiedzić było można stoisko Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Była to świetna okazja, aby dowiedzieć się czym zajmuje się Laboratorium Celno-Skarbowe, jak chronione są gatunki zagrożone wyginięciem CITES, jak działa mobilny skaner RTG oraz co znajduje się we wnętrzu samochodu służbowego.

Mnóstwo ciekawych eksperymentów naukowych zaprezentowali analitycy z Laboratorium Celno-Skarbowego, pokazali również jak wygląda świat w dużym powiększeniu, który obserwować można za pomocą mikroskopu. Mali i duzi odkrywcy mogli poznać tajniki pracy analityka laboratoryjnego oraz dowiedzieć się jakie badania wykonuje Laboratorium Celno-Skarbowe. Spora część prowadzonych przez KAS analiz, dokonywana jest pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia i życia człowieka, a ich celem jest wykrywanie toksycznych substancji chemicznych w towarach które nie spełniają  norm i wymagań. Rodzice mieli okazję dowiedzieć się, że zabawki, artykuły higieniczne dla dzieci i ubranka kontrolowane są szczególnie wnikliwie, właśnie ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych konsumentów. Funkcjonariusze KAS informowali jakich towarów nie należy kupować przez internet lub na bazarach, aby nie narażać zdrowia i życia swojego oraz najbliższych. Przestrzegali również przed nabywaniem towarów z nielegalnych źródeł pochodzenia, aby ustrzec się od przykrych konsekwencji prawnych z tym związanych.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja zatrzymanych podczas kontroli okazów roślin i zwierząt, objętych Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem – CITES, których przewóz przez granicę bez stosownego pozwolenia jest zabroniony. Wystawione były m. in. skóry i spreparowane okazy egzotycznych zwierząt, wykonane z nich obuwie oraz galanteria skórzana, kawałki rafy koralowej oraz muszle. Funkcjonariusze KAS informowali o konsekwencjach związanych z przewozem takich okazów lub wyrobów z nich wykonanych, które przez nieświadomych turystów, często przywożone są jako wakacyjne pamiątki.
Uczestnicy  Dnia Mocy Odkrywców mogli zapoznać się również ze sprzętem wykorzystywanym w codziennej pracy przez KAS. Zwiedzić można było wnętrze samochodu służbowego oraz przetestować możliwości skanera RTG. Odkrywcy prześwietlali zawartość torebek i plecaków, a z pomocą funkcjonariusza próbowali dokonywać samodzielnej analizy obrazów z tego urządzenia.

Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki to popularnonaukowy format wszech-edukacyjny oraz święto nauki i techniki w formie plenerowej zabawy dla wszystkich – małych i dużych Odkrywców. W trakcie wydarzenia zobaczyć było można interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabrakło wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów zbrojnych z czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu. Obok klasycznych nauk przyrodniczych prezentowana była również sztuka – malarstwo, rzeźba, metaloplastyka, ceramika i muzyka.