«Powrót

Międzynarodowy Dzień Dziecka z Podkarpacką KAS

Międzynarodowy Dzień Dziecka z Podkarpacką KAS

Międzynarodowy Dzień Dziecka z Podkarpacką KAS

Stoisko promocyjne KAS
Stoisko promocyjne KAS odwiedzają dzieci w strojach ludowych
Tukan
Dzieci stoją przed pojazdem z mobilnym urządzeniem RTG
Stoisko promocyjne KAS
Dziecko radiowozem, w kamizelce Służby Celno-Skarbowej
  • Podkarpacka KAS  przygotowała w tym roku liczne atrakcje dla dzieci.
  • W Międzynarodowym Dniu Dziecka w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem w Rzeszowie wzięło udział kilka tysięcy dzieci z Polski i Ukrainy.
  • W Przemyślu Dolna Stacja Kolei Linowej gościła 1 czerwca setki dzieci z przemyskich przedszkoli, a także tych, które pojawiły się ze swoimi opiekunami.

Program obu wydarzeń był bardzo bogaty. Oprócz tradycyjnych dmuchanych zjeżdżalni nie zabrakło innych atrakcji – występów artystycznych, ciekawych gier, zabaw, waty cukrowej i słodyczy, warsztatów kulinarnych, Mini Zoo, animatorów bawiących się z dziećmi, malowania twarzy, czy pokazu sprzętu służb i stoisk instytucji publicznych, prywatnych oraz społecznych. Uczestnicy rzeszowskiego pikniku mogli próbować potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, a jedną z głównych atrakcji był festiwal Holi Święto Kolorów, podczas którego całe rodziny bawiły się w rzucanie w siebie kolorowymi proszkami.

CITES

Na stanowiskach KAS można było dowiedzieć się jak pomagamy chronić rośliny i zwierzęta oraz oglądać zatrzymane okazy i wyroby z nich wykonane. Można było zobaczyć wyprawione skóry z niedźwiedzia i pytona, wypchanego tukana, żółwia, całego aligatora. Nie zabrakło muszli, koralowców oraz oprawionych w ramki okazałych motyli. Na stanowiskach można było również oglądać wyroby wykonane ze skór krokodyli i węży. Prezentowane przedmioty zostały zatrzymane w związku z obowiązywaniem Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem  CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Funkcjonariusze KAS informowali o konsekwencjach związanych z przewozem okazów CITES lub wyrobów z nich wykonanych, które przez nieświadomych turystów często przywożone są jako wakacyjne pamiątki.

Bezpieczeństwo konsumentów

Na naszych stanowiskach można było dowiedzieć się jakich towarów nie należy kupować przez internet lub na bazarach, aby nie narażać zdrowia i życia swojego oraz najbliższych. Funkcjonariusze przestrzegali również przed nabywaniem towarów z nielegalnych źródeł pochodzenia, aby ustrzec się od przykrych konsekwencji prawnych z tym związanych. Spora część prowadzonych przez nas analiz laboratoryjnych, dokonywana jest pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia i życia człowieka, a ich celem jest wykrywanie toksycznych substancji chemicznych w towarach które nie spełniają  norm i wymagań. Rodzice mieli okazję dowiedzieć się, że zabawki, artykuły higieniczne dla dzieci i ubranka kontrolowane są szczególnie wnikliwie, właśnie ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych konsumentów. Analitycy z Laboratorium Celno-Skarbowego zaprezentowali w Przemyślu mnóstwo ciekawych eksperymentów naukowych.

Skaner RTG i służbowy pies

Odwiedzający nasze stoiska mogli zapoznać się również ze sprzętem wykorzystywanym w codziennej pracy przez KAS. Można było przetestować możliwości mobilnego skanera RTG, prześwietlając zawartość toreb, torebek i plecaków. Dzieci dowiedziały się również jak udzielać pierwszej pomocy i jak prawidłowo wykonać masaż serca oraz sztuczne oddychanie. Można też było pogłaskać labradorkę Rubi, która jest naszym psem służbowym, szkolonym do wykrywania substancji niebezpiecznych dla zdrowia.

e-Usługi US

Rodzice i opiekunowie dzieci mogli również dowiedzieć się jak można załatwić sprawy podatkowe przez internet oraz, że w prosty sposób bez odwiedzania urzędu skarbowego można złożyć rozliczenia roczne PIT.