«Powrót

Malhowice dostępne dla kierowców ciężarówek powyżej 7,5 tony

Malhowice dostępne dla kierowców ciężarówek powyżej 7,5 tony

Malhowice dostępne dla kierowców ciężarówek powyżej 7,5 tony

odprawa pojazdu ciężarowego
konferencja prasowa
uczestnicy spotkania
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek i zastępca dyrektora IAS w Rzeszowie Jacek Wojdylak w rozmowie z przedstawicielami Straży Granicznej
funkcjonariusze KAS i SG przed jednym ze stanowisk odprawy
nowo budowane przejście graniczne
nowo budowane przejście graniczne
funkcjonariuszka KAS przy stanowisku odpraw

Od dziś kierowcy pojazdów ciężarowych  przemieszczający się bez ładunku mogą skorzystać z odpraw w miejscu powstającego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice. To kolejne rozwiązanie usprawniające przekraczanie granicy polsko-ukraińskiej.


Szczegóły nowego rozwiązania zostały przedstawione podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział minister szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński, prezes Agencji Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy Mustafa Masi Nayyem, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Bartosz Grodecki, ambasador Ukrainy w RP Wasyl Zwarycz; wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Maksym Kozicki.

Krajową Administrację Skarbową reprezentował Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek.


Uruchomiona o 7.00 rano odprawa dotyczy pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony, przemieszczających się bez ładunku. Odprawa będzie prowadzona całodobowo na obydwu kierunkach, w oparciu o tymczasową infrastrukturę zlokalizowaną zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej. Możliwość przekraczania granicy w tym miejscu nie obejmuje pustych, nieoczyszczonych cystern, przeznaczonych do przewozu materiałów niebezpiecznych.


Szef KPRM minister Marek Kuchciński podkreślił, że to „dzień szczególny, nie tylko w stosunkach polsko-ukraińskich na poziomie województwa, ale także w kategorii współpracy obu państw".


Podsekretarz stanu w MSWiA Bartosz Grodecki powiedział, że otwarcie tymczasowej infrastruktury w Malhowicach jest również wynikiem owocnej współpracy służb po obu stronach granicy.
– Ma ona na celu zwiększenie przepustowości obecnie funkcjonujących przejść granicznych, ale także zwiększenie płynności wymiany towarów pomiędzy naszymi krajami– mówił wiceminister Grodecki.
– Jest to spełnienie postulatu także przewoźników polskich i ukraińskich, które niewątpliwie przyczyni się do tego, że łatwiej i szybciej będzie im przekraczać granicę – zaznaczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.


Wojewoda przypomniała, że w połowie stycznia w Przemyślu podpisano aneks do umowy, który gwarantuje skrócenie czasu budowy i wcześniejsze oddanie do użytku pełnej infrastruktury przejścia. Uruchomienie przejścia Malhowice-Niżankowice nastąpi w pierwszym kwartale 2024 r. Stan zaawansowania robót wynosi na dziś 30%.


Prace przy budowie pełnej infrastruktury przyspieszyły

Budowane przejście graniczne przeznaczone jest dla międzynarodowego ruchu osobowego i towarowego, środkami transportu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, z wyłączeniem ruchu pieszego.

Porozumienie międzyrządowe o utworzeniu drogowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice zostało zawarte w drodze wymiany not dyplomatycznych w 2012 r. W latach 2017-2018 opracowana została dokumentacja projektowa budowlana oraz wykonawcza.


Pod koniec 2019 r. Minister Finansów zapewnił o zabezpieczeniu środków na finansowanie zadania. W postępowaniu przetargowym ogłoszonym w grudniu 2020 roku na wykonawcę robót budowlanych wybrano firmę Strabag Sp. z o.o., z którą podpisano umowę 18 sierpnia 2021 roku. Koszt inwestycji opiewał na kwotę 98 mln zł, a czas jej realizacji miał wynieść 45 miesięcy.

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę DPG Malhowice odbyło się 3 września 2021 r.  
W tym samym miesiącu został przekazany plac budowy umożliwiający realizację robót budowlanych. Prace archeologiczne, z uwagi na znaczne poszerzanie stanowisk archeologicznych przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków spowodowały wzrost wartości umowy do kwoty 100 895 346,51 zł. Przebadanych zostało 378,5 ara, z pierwotnie zakładanych 65 arów. Po zakończeniu prac archeologicznych, generalny wykonawca przystąpił do wykonywania prac budowlanych w pełnym zakresie frontu robót.
28 grudnia 2022 roku, decyzją Ministra Finansów, zwiększony został limit środków budżetowych, umożliwiający korektę harmonogramu rzeczowo-finansowego zadania i przyśpieszenie terminu jego realizacji oraz oddania przejścia do użytkowania. Spowodowane to jest sytuacją wojenną na Ukrainie i związaną z tym koniecznością udrożnienia oraz zwiększenia przepustowości istniejących przejść granicznych z Ukrainą.

 

źródło: PUW w Rzeszowie