«Powrót

Korczowa. Posiedzenie zespołu ds. rolnictwa i obszarów wiejskich.

Korczowa. Posiedzenie zespołu ds. rolnictwa i obszarów wiejskich.

Korczowa. Posiedzenie zespołu ds. rolnictwa i obszarów wiejskich.

Korczowa. Posiedzenie zespołu ds. rolnictwa i obszarów wiejskich.
Korczowa. Posiedzenie zespołu ds. rolnictwa i obszarów wiejskich.
Wojewoda Podkarpacki
Dyrektor Krzysztof Basak
uczestnicy briefingu
  • We wtorek 6 lutego br. w na terenie polsko- ukraińskiego przejścia granicznego w Korczowej odbyło się posiedzenia zespołu ds. rolnic-twa i obszarów wiejskich, powołanego przez wojewodę podkarpac-kiego.
  • W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, służb, inspekcji oraz rolnicy.
  • Podkarpacką KAS reprezentował nadkom. Krzysztof Basak Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Podczas spotkania dyskutowano na temat obecnej sytuacji na polsko-ukraińskich przejściach granicznych, w kontekście importu, tranzytu i badania produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy. Jak przekonuje Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul, dyskusja była bardzo dobra i merytoryczna.


- Bardzo dziękuję za to zarówno służbom, inspekcjom, administracji jak i rolnikom. Omówiliśmy najistotniejsze problemy, a przede wszystkim stworzyliśmy listę propozycji ich rozwiązania. Nasze ustalenia zostaną przez mnie niezwłocznie przekazane właściwym ministrom. Jeszcze raz zapewniam, że polski rolnik nie zostanie sam, wszystkie problemy postaramy się rozwiązać – mówi wojewoda Teresa Kubas-Hul.
Wojewoda Teresa Kubas-Hul przedstawiła także ustalenia poczynione kilka dni wcześniej w kwestii zwiększenia liczby badań importowanych towarów, a także liczby samych kontroli.(czyt. więcej na temat ustaleń)


Nadkom. Krzysztof Basak, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie zapewnił, że Krajowa Administracja Skarbowa  bardzo restrykcyjnie kontroluje transporty towarów wjeżdżających do kraju z Ukrainy.

- Aktualnie obowiązuje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii, z 15 września 2023 r. W myśl tego rozporządzenia istnieje zakaz przywozu na terytorium RP produktów tj. pszenica, kukurydza, mąka pszenna, rzepak, nasiona słonecznika, otręby, a także innych wymienionych w tym rozporządzeniu produktów rolnych. Nie ma więc takiej możliwości, aby te produkty znalazły się na terenie naszego kraju. Wszystkie transporty są prawidłowo zabezpieczone przez KAS, nakładamy zamknięcia celne i plomby elektroniczne. Jedyną możliwą formą w stosunku do produktów objętych zakazem jest ich tranzyt do pięciu polskich portów – w Gdańsku, Gdyni, Kołobrzegu, Świnoujściu i Szczecinie, lub poza terytorium Polski.

Jedną z kwestii, o którą się także troszczymy jako Krajowa Administracja Skarbowa jest to, aby inne produkty rolne, nie objęte zakazami a wjeżdżające do naszego kraju były bezpieczne dla naszych obywateli – poinformował nadkom. Krzysztof Basak.


Ustalenia z wtorkowego spotkania zostaną przekazane Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kolejne posiedzenie zespołu ds. rolnictwa i obszarów wiejskich zaplanowano na połowę lutego.