«Powrót

Klasy celno- skarbowe startują na Podkarpaciu

Klasy celno- skarbowe startują na Podkarpaciu

Klasy celno- skarbowe startują na Podkarpaciu

podpisanie porozumienia z dwiema szkołami
podpisanie porozumienia z dwiema szkołami
podpisanie porozumienia z dwiema szkołami
podpisanie porozumienia z dwiema szkołami
podpisanie porozumienia z dwiema szkołami
podpisanie porozumienia z dwiema szkołami
podpisanie porozumienia z dwiema szkołami
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie udziela wywiadu TVP
  • Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa  rozpoczęła realizację innowacyjnego projektu edukacyjnego w zakresie prawa podatkowego i celnego
  •  Projekt  skierowany jest do szkół średnich z województwa podkarpackiego
  • 11 marca br. podpisane zostały porozumienia z pierwszymi placówkami w regionie

Zadania Krajowej Administracji Skarbowej  koncentrują się na ochronie interesów Skarbu Państwa, zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości ekonomicznej oraz wsparciu podatników w wykonywaniu obowiązków podatkowych i celnych. W województwie podkarpackim do kluczowych zadań KAS należy także ochrona i obsługa zewnętrznej granicy UE.

Jednym z obszarów mających wpływ na skuteczną realizację tak różnorodnych zadań jest edukacja, która nie tylko buduje świadomość ekonomiczną  społeczeństwa ale także pozwala zabezpieczyć dobrze przygotowane do pracy zasoby kadrowe.


Projekt zaproponowany przez Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie przy wsparciu Krajowej Szkoły Skarbowości jest  adresowany do młodzieży województwa podkarpackiego, która decyduje o wyborze drogi kształcenia po ukończeniu szkoły podstawowej. Jeżeli wybór ucznia padnie na jedną ze szkół średnich współpracujących z Izbą Administracji Skarbowej w Rzeszowie, może on liczyć na ciekawe lekcje prowadzone przez specjalistów i ekspertów Krajowej Administracji Skarbowej.

Do programu przystąpiły już pierwsze szkoły
11 marca br. podpisane zostały porozumienia z pierwszymi szkołami, które nawiązały współpracę z Izbą Administracji Skarbowej w Rzeszowie.  To I LO w Przemyślu oraz Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.  
W podpisaniu porozumień wzięli udział:  Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie mł. insp. Grzegorz Skowronek, Dyrektor I LO w Przemyślu Tomasz Dziumak oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarosławiu Justyna Nalepa- Harpula.
Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie we współpracy z każdą ze szkół wypracowała zasady realizacji projektu,  które odpowiadają profilowi placówek   i zakresowi kształcenia.

  • w I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu właśnie rozpoczęto nabór do klasy o profilu celno-skarbowym. W programie nauczania, poza przedmiotami ogólnymi, będą realizowane dwie godziny tygodniowo zajęć z podstaw wiedzy celno-skarbowej.
  • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu proponuje swoim uczniom przedmiot „Obsługa celna", włączając go do programu nauczania od drugiej klasy technikum o specjalnościach technik logistyk oraz technik eksploatacji portów i terminali.

Jak zaznaczył podczas spotkania Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie mł. insp. Grzegorz Skowronek: 
Najważniejszym celem nawiązanej współpracy jest edukacja w zakresie przepisów prawa podatkowego i celnego. To także szansa do  pozyskanie  dobrze przygotowanych, otwartych na rozwój, wartościowych kandydatów do pracy i służby w szeregach Krajowej Administracji Skarbowej.

Co oferujemy?
W ramach projektu uczniowie poznają organizację, rolę i zadania Krajowej Administracji Skarbowej oraz wchodzącej w jej skład Służby Celno-Skarbowej. Zakres programu obejmuje także  przepisy regulujące funkcjonowanie KAS, ceremoniał KAS, zajęcia z samoobrony i  musztry oraz kulturę organizacji i etykę zawodową.

Na terenie szkół realizowane będą zagadnienia teoretyczne, a już od 1 września br. uczniowie będą odbywali zajęcia także w jednostkach  organizacyjnych Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie i  Krajowej Szkoły Skarbowości.

Projekt Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie jest jednym z elementów programu Krajowej Administracji Skarbowej, nakierowanego na pozyskiwanie nowych kadr, połączonego z możliwością szerokiego wykorzystania wiedzy i doświadczenia pracowników i funkcjonariuszy resortu.