«Powrót

Eksperci podkarpackiej KAS o międzynarodowym obrocie towarowym

Eksperci podkarpackiej KAS o międzynarodowym obrocie towarowym

Eksperci podkarpackiej KAS o międzynarodowym obrocie towarowym

Eksperci siedzą za stołem. Po prawej stronie stoi kobieta, w tle wyświetla się prezentacja
Wypełniona uczestnikami sala. Przed wyświetlającą się prezentacją siedzą eksperci.
  • 18 kwietnia 2023r. w Rzeszowie odbyło się szkolenie dotyczące Prawa celnego – zmian i aktualności w międzynarodowym obrocie towarowym.
  • Wiedzą ze słuchaczami dzielili się eksperci podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie oraz Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.
  • Organizatorem była Izba Przemysłowo – Handlowa przy nieodpłatnym wsparciu merytorycznym Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Szkolenie obejmowało następujące zagadnienia:

  •  Preferencyjne i niepreferencyjne pochodzenie towarów. Sposób dokumentowania pochodzenia towarów,
  • Zabezpieczenie długu celnego,
  • Przystąpienie Ukrainy do Konwencji WPT,
  • Rozliczanie procedur specjalnych (innych niż tranzyt) przy wsparciu systemu RPS.

Konsultant ds. pochodzenia towarów w Izbie Administracji Skarbowej w Rzeszowie (IAS) omówiła m.in. cel ustalania pochodzenia towarów, rodzaje i dokumenty potwierdzające pochodzenie towarów, terminy ważności świadectw pochodzenia i zasady weryfikacji.

W zakresie zabezpieczenia długu celnego kierownik Działu Obsługi Przedsiębiorców w Zakresie Cła Pozwoleń i Czynności Audytowych w IAS wyjaśniła m.in. pojęcie dłużnika i gwaranta, zasady i formy stosowania zabezpieczenia pojedynczego i generalnego.

Podczas szkolenia omówiono także przystąpienie Ukrainy do Konwencji o Wspólnej Procedurze Tranzytowej. W tym zakresie koordynator ds. tranzytu w IAS mówiła m.in. o skutkach tego przystąpienia i warunkach otwarcia procedury tranzytu.

Kolejnym zagadnieniem omawianym tego dnia było rozliczanie procedur innych niż tranzyt przy wsparciu systemu RPS-Rozliczanie Procedur Specjalnych. W tym zakresie wiedzą służyła konsultant ds. procedur specjalnych w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu z Oddziału Celnego w Krośnie. Przybliżyła słuchaczom m.in. cel powstania systemu RPS, proces komunikacji w ramach RPS, integrację z innymi systemami, prawidłowe wypełnianie zgłoszenia celnego na potrzeby RPS oraz najczęściej występujące problemy.

Szkolenie było okazją do zapoznania się z aktualnościami dotyczącymi międzynarodowego obrotu towarowego. Zakończyło się odpowiedziami ekspertek KAS na wątpliwości zgłoszone przez uczestników.

PUESC

PUESC to system teleinformatyczny, który umożliwia wymianę informacji drogą elektroniczną między KAS i klientami KAS we wskazanym zakresie tematycznym.
Na PUESC udostępniane są usługi w obszarach tematycznych:

  • Akcyza, gry hazardowe, przemieszczenia i przewozy,
  • Cło, granica i statystyka,
  • Obsługa wniosków i zabezpieczeń,
  • Strefa klienta KAS.

PUESC zapewnia także dostęp do e-usług Unii Europejskiej.
Serwisy Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej (KAS):

  •   Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC),
  •   e-Urząd Skarbowy

udostępniają elektroniczne usługi publiczne w uzupełniających się zakresach tematycznych.

Nie zawsze musisz pytać – jest EUREKA!

System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA to zbiór informacji podatkowych i celnych, wytworzonych przez jednostki resortu finansów lub przez nie wykorzystywanych. Zawiera m.in. interpretacje indywidualne i ogólne, wiążące informacje, objaśnienia podatkowe, pisma i materiały informacyjne, odpowiedzi na interpelacje, odpowiedzi na zapytania mediów oraz wybrane orzeczenia sądów. Dostęp do wyszukiwarki systemu EUREKA mają wszyscy klienci Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).