«Powrót

25-lecie przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec

25-lecie przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec

25-lecie przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec

25-lecie przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec
25-lecie przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec
25-lecie przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec
25-lecie przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec
25-lecie przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec
25-lecie przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec
  • 17 lutego w Korczowej odbyło się spotkanie podsumowujące 25-letnią działalność drogowego przejścia granicznego.
  • W uroczystości wziął udział podsekretarz stanu z-ca Szefa KAS Mariusz Gojny


Gospodarzem spotkania zorganizowanego na terenie przejścia granicznego w Korczowej była wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.


W uroczystości uczestniczyli m.in: podsekretarz stanu, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariusz Gojny, Dyrektor Departamentu Ceł Ministerstwa Finansów Grzegorz Kozłowski,  Naczelnik Wydziału Granicznego w Departamencie Ceł insp. Artur Jasiński, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek wraz z kadrą kierowniczą Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu i Oddziału Celnego w Korczowej, zastępca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa Tadeusz Łączyński, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski,  samorządowcy oraz przedstawiciele pozostałych służb i instytucji działających w przejściu. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele ukraińskich służb granicznych.


Podsumowanie było okazją do zaprezentowania filmu o historii oraz bieżącej działalności przejścia granicznego w Korczowej.


W swoim wystąpieniu wojewoda podkarpacki podziękowała pracownikom służb pełniącym swoje obowiązki na przejściu w Korczowej.

 

– Chciałabym podziękować wszystkim, którzy na co dzień wykonują swoje obowiązki – za ich sumienność, rzetelność i wielką determinację w tym, aby godnie, a jednocześnie w poszanowaniu prawa realizować obowiązki ustawowe przypisane wszystkim służbom. Ostatni trudny czas pokazał, jak bardzo dużym przedsięwzięciem organizacyjnym, logistycznym jest sprawne funkcjonowanie tego przejścia granicznego – mówiła Ewa Leniart.

 

Wojewoda dodała, że przejście graniczne w Korczowej jest największe na odcinku podkarpackim, także pod względem „konsolidacji służb na odcinku polsko-ukraińskim". Ewa Leniart zaznaczyła też, że infrastruktura każdego roku jest rozwijana, co służy usprawnieniu pracy funkcjonariuszy i pracowników inspekcji tak, aby odprawy odbywały się w sposób płynny i niezakłócony.


Szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk skierował do uczestników uroczystości list, odczytany podczas spotkania przez  podsekretarza stanu z-cę Szefa KAS Mariusza Gojnego:


– Siłą i gwarancją przejścia granicznego w Korczowej są funkcjonariusze wszystkich służb oraz pracownicy oddani idei dążenia do wspólnych celów. Celem tym jest zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa obszaru celnego, bez Państwa zaangażowania, wiedzy oraz doświadczenia realizacja tych wyzwań nie byłaby możliwa.

 

W trakcie uroczystości głos zabrał gen. bryg. SG Andrzej Popko. Komendant podziękował wszystkim służbom i instytucjom za długoletnią współpracę. Jak podkreślił:

- Wzajemne wsparcie oraz współdziałanie jest niezwykle ważne, szczególnie w sytuacji z jaką od blisko roku przyszło nam się zmierzyć. Wojna za naszą wschodnią granicą sprawiła, że musieliśmy stanąć na wysokości zadania i wspólnie wypracować rozwiązania umożliwiające sprawne przekroczenie granicy uchodźcom szukających schronienia w naszym kraju.

 

Polskim partnerom podziękował także Maksym Kozicki, przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej:


- Dziękuję bardzo za wspólną pracę przy wydarzeniach takich jak Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, za pracę w czasie epidemii, za pracę w czasie pokoju i przede wszystkim dziękuję za tę ciężką pracę w ostatnim czasie w czasie wojny – dziękował.


W trakcie uroczystości wojewoda Ewa Leniart wręczyła w imieniu Prezydenta RP odznaczenia państwowe. Medale za długoletnią służbę otrzymali zasłużeni pracownicy Zakładu Obsługi Przejść Granicznych w Korczowej.

 


Przejście graniczne w Korczowej  zostało  otwarte 3 marca 1998 r. Jest to największe z przejść granicznych na polsko-ukraińskiej granicy państwowej obsługujące międzynarodowy ruch osobowy i towarowy bez ograniczeń. Zakres kontroli granicznej obejmuje kontrolę paszportową, celną, weterynaryjną, sanitarną, fitosanitarną oraz jakości artykułów rolno- spożywczych. Do przejścia dochodzą polska autostrada A4 i ukraińska droga M10.