«Powrót

Podkarpacka KAS na konferencji o dostępności w instytucjach publicznych

Podkarpacka KAS na konferencji o dostępności w instytucjach publicznych

Podkarpacka KAS na konferencji o dostępności w instytucjach publicznych

Wypełniona sala, trwa przemówienie nt. dostępności tłumaczone na język migowy
Uczestnicy konferencji na temat dostępności
  • 3 października 2023 r. w Rzeszowie odbyła się konferencja zatytułowana "Wdrażanie i monitorowanie dostępności w instytucjach publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami"
  • Podkarpacką Krajową Administrację Skarbową reprezentowali: zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Ewa Tutka, koordynator do spraw dostępności, przedstawiciele urzędów skarbowych woj. podkarpackiego oraz Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu
  • Konferencja została zorganizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

W konferencji wzięli  udział przedstawiciele różnych instytucji, administracji publicznej, w tym jednostek samorządu terytorialnego.  Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów o celach i postępach programów, które zapewniają dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami, postępowaniach skargowych na brak dostępności oraz praktykach w zakresie wdrażania dostępności w instytucjach publicznych.
Jak podkreśliła w swoim wystąpieniu sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, pięć lat temu rozpoczęła się realizacja Rządowego Programu Dostępność Plus, który kompleksowo obejmuje tematykę dostępności w Polsce.

– Dzisiaj mówimy o 18 mld zł środków, które zostały zainwestowane w dostępność, mówimy o 3 tysiącach dostępnych miejsc publicznych, począwszy od szkół, uniwersytetów, placów zabaw, bibliotek, urzędów, ośrodków ochrony zdrowia, dostępnych przystanków autobusowych, dworców, peronów, środków komunikacji publicznej poprzez dostępne pociągi, autobusy, ale mówimy też o wielu tysiącach osób, które dziś wiedzą, jak rozmawiać z osobami z niepełnosprawnością, jak podchodzić do kwestii związanych z projektowaniem uniwersalnych rozwiązań w instytucjach publicznych, które również przełamały swoje wewnętrzne bariery, ponieważ dostępność zaczyna się od drugiego człowieka – mówiła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Wydarzenie sprzyjało wymianie doświadczeń w zakresie usuwania barier i utrudnień architektonicznych, cyfrowych oraz informacyjno-komunikacyjnych. Udział w konferencji wzięło ponad 150 osób.