«Powrót

MOC ODKRYWCÓW – Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki z udziałem podkarpackiej KAS

MOC ODKRYWCÓW – Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki z udziałem podkarpackiej KAS

MOC ODKRYWCÓW – Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki z udziałem podkarpackiej KAS

Ręka wskazująca palcem na okazy CITES na stole przykrytym bordowym obrusem
Okazy CITES na stole przykrytym bordowym obrusem,
Stanowisko informacyjne, na pierwszym planie okazy CITES
Funkcjonariuszka przeprowadza pokaz eksperymentu dla stojących dzieci
Trzy funkcjonariuszki na stoisku informacyjnym, przed którym stoją dzieci
Sprzęt laboratoryjny, butelki z kolorowymi płynami
Funkcjonariusz pomaga dziewczynce umieścić na podajniku do mobilnego urządzenia RTG torbę
Funkcjonariusz i dziewczynka w środku pojazdu oglądają obraz z urządzenia RTG
Odwiedzający na stanowisku informacyjnym KAS
Funkcjonariusze i pracownik KAS na stanowisku informacyjnym KAS
  • KAS (Krajowa Administracji Skarbowej) po raz kolejny prezentowała swoją pracę na Rzeszowskim Pikniku Nauki i Techniki MOC ODKRYWCÓW.
  • Goście stoiska KAS mogli dowiedzieć się jak pomagamy chronić zwierzęta i rośliny gatunków zagrożonych wyginięciem, czym zajmuje się Laboratorium Celno-Skarbowe, jak działa mobilny skaner RTG i co znajduje się we wnętrzu samochodu służbowego.

4 strefy tematyczne

Czy można przygotować popcorn przy pomocy telefonu? Czy elektrony grają w piłkę nożną i co ma z tym wspólnego fluorescencja? W jaki sposób Słońce pomogło Archimedesowi spalić flotę nieprzyjaciela? Skąd się ciepło bierze w kaloryferze? Czy TIE-fighery można usłyszeć w kosmicznej próżni? Ile waży średniowieczny miecz? Te i inne wątpliwości, można było rozwiać na tegorocznej edycji pikniku MOC ODKRYWCÓW.

W czterech strefach tematycznych – Pasażu Techniki, Pasażu Nauki, Pasażu Kultury i Sztuki oraz na Skwerze Historii odwiedzić można było aż 42 stoiska w tym stanowisko KAS z okazami CITES, eksperymentami Laboratorium Ceno-Skarbowego oraz skanerem RTG. Prezentowano na nich interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. W aulach budynku V Politechniki Rzeszowskiej odbywały się wykłady, pokazy wysokich napięć, prezentacja transformatorów Tesli, a dr. PajChiWO (pisownia oryginalna) z Akademii Pana Kleksa prowadził doświadczenia z substancjami fluorescencyjnymi. Na pikniku zobaczyć można było szybowce, bolidy, łaziki marsjańskie, laboratorium symulujące środowisko kosmiczne. Prezentowana była wirtualna rzeczywistość, nowoczesne technologie, druk 3d, robotyka i elektronika, w skrócie – nauka i technika na najwyższym poziomie. Były też widowiskowe pojedynki wojów zbrojnych czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu oraz… przedstawiciele z odległej Galaktyki. Obok klasycznych nauk przyrodniczych prezentowana również kultura i sztuka – malarstwo, rzeźba, metaloplastyka, ceramika i muzyka.

Okazy CITES, laboratorium, urządzenie RTG

Funkcjonariusze podkarpackiej KAS prezentowali na MOCY ODKRYWCÓW okazy zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt oraz wyroby z nich wykonane. Można było zobaczyć wyprawione skóry z niedźwiedzia czarnego i pytona, wypchanego tukana, skorupę żółwia lądowego, spreparowane głowy aligatora i widłoroga meksykańskiego, muszle, koralowca oraz oprawione w ramki okazałe motyle. Na stanowisku można było również oglądać wyroby wykonane ze skór krokodyli i węży, a nawet butelkę alkoholu z okazami zagrożonych gatunków w środku. Prezentowane przedmioty zostały zatrzymane w związku z obowiązywaniem Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem  CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Funkcjonariusze KAS informowali o konsekwencjach związanych z przewozem okazów CITES lub wyrobów z nich wykonanych, które przez nieświadomych turystów często przywożone są jako wakacyjne pamiątki.

Analitycy z Laboratorium Celno-Skarbowego zaprezentowali mnóstwo ciekawych eksperymentów naukowych. Mali i duzi odkrywcy mogli poznać tajniki pracy analityka laboratoryjnego oraz dowiedzieć się jakie badania wykonuje KAS. Spora część prowadzonych przez nas analiz, dokonywana jest pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia i życia człowieka, a ich celem jest wykrywanie toksycznych substancji chemicznych w towarach które nie spełniają  norm i wymagań. Rodzice mieli okazję dowiedzieć się, że zabawki, artykuły higieniczne dla dzieci i ubranka kontrolowane są szczególnie wnikliwie, właśnie ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych konsumentów. Na naszym stoisku można było dowiedzieć się jakich towarów nie należy kupować przez internet lub na bazarach, aby nie narażać zdrowia i życia swojego oraz najbliższych. Funkcjonariusze przestrzegali również przed nabywaniem towarów z nielegalnych źródeł pochodzenia, aby ustrzec się od przykrych konsekwencji prawnych z tym związanych.

Uczestnicy  Dnia Mocy Odkrywców mogli zapoznać się również ze sprzętem wykorzystywanym w codziennej pracy przez KAS. Zwiedzić można było wnętrze samochodu służbowego oraz przetestować możliwości skanera RTG. Odkrywcy prześwietlali zawartość toreb, torebek i plecaków, a z pomocą funkcjonariusza próbowali dokonywać samodzielnej analizy obrazów z tego urządzenia. Zdarzało się, że wnioski z analizy okazywały się zaskakujące.

MOC ODKRYWCÓW – Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki

To pierwsza w Rzeszowie i organizowana już przez dekadę, edukacyjna przygoda popularyzująca naukę i technikę w formie plenerowej zabawy dla wszystkich – małych i dużych odkrywców. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie www.mocodkrywcow.pl.