«Powrót

Spotkanie Dyrektora IAS w Rzeszowie z Prezydent Miasta Rzeszowa

Spotkanie Dyrektora IAS w Rzeszowie z Prezydent Miasta Rzeszowa

Spotkanie Dyrektora IAS w Rzeszowie z Prezydent Miasta Rzeszowa

Dyrektor Krzysztof Basak i z-ca Prezydenta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak
Dyrektor Krzysztof Basak i z-ca Prezydenta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak
  • Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie nadkom. Krzysztof Basak spotkał się z Zastępcą Prezydenta Miasta Rzeszowa  Jolantą Kaźmierczak.
  • Spotkanie odbyło się 2 lutego br. w siedzibie Urzędu Miasta Rzeszowa

Rozmowy dotyczyły realizacji zadań w zakresie poboru podatków, które mają wpływ na dochody jednostek samorządu terytorialnego. Ich pobór ma istotny wpływ na finansowe zabezpieczenie działań planowanych w budżecie miasta.


Zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, źródłem dochodów własnych gmin są wpływy z trzech  podatków, które realizowane są w pełni przez naczelników urzędów skarbowych. Należą do nich: podatek dochodowy od osób fizycznych, opłacany w formie karty podatkowej, podatek od spadków i darowizn, a także podatek od czynności cywilnoprawnych.
Naczelnicy urzędów skarbowych wymierzają te należności, księgują wpływy a w razie konieczności stosują działania windykacyjne w tym egzekucję administracyjną. Wpływy z tych należności w 100 % są przekazywane do właściwych gmin.


Źródłem dochodów własnych wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, w tym gmin, jest również partycypacja we wpływach podatków, stanowiących dochody budżetu państwa tj. podatku dochodowym od osób fizycznych pobieranym na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej, oraz podatku pobieranego od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości 19%; a także podatku dochodowym od osób prawnych.


Wpływy z podatków a udział należy JST

W przypadku poboru podatku dochodowego od osób fizycznych, mającego bezpośrednie przełożenie na dochody jednostek samorządu terytorialnego, ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, gwarantuje następujące udziały:

  • gminom 39,34% we wpływach z tego podatku, od podatników zamieszkałych na obszarze gminy,
  • powiatom 10,25% we wpływach z tego podatku, od podatników zamieszkałych na obszarze powiatu,
  • województwom 1,60% we wpływach z tego  podatku, od podatników zamieszkałych na obszarze województwa.

Z kolei w zakresie wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych, udział należny jednostkom samorządu terytorialnego, kształtuje się następująco:

  • gminy 6,71%  we wpływach z tego podatku od podatników, posiadających siedzibę na obszarze gminy,
  • powiatom 1,40% we wpływach z tego podatku od podatników, posiadających siedzibę na obszarze powiatu,
  •  województwom 14,75% we wpływach z tego podatku od podatników, posiadających siedzibę na obszarze województwa.

Rzetelność i terminowość danych wprowadzonych do systemów informatycznych urzędów skarbowych, przesadza o prawidłowości dystrybuowanych kwot wpływów dla samorządów.