«Powrót

Spotkania KAS z delegatami państw Grupy Wyszehradzkiej V4 oraz Litwy, Łotwy i Estonii

Spotkania KAS z delegatami państw Grupy Wyszehradzkiej V4 oraz Litwy, Łotwy i Estonii

Spotkania KAS z delegatami państw Grupy Wyszehradzkiej V4 oraz Litwy, Łotwy i Estonii

Zdjęcie zbiorowe uczestników konferencji na dziedzińcu zamku w Krasiczynie
Uczestnicy konferencji na sali
Uczestnicy spotkania na przejściu granicznym w Medyce
Uczestnicy spotkania na zdjęciu zbiorowym na przejściu granicznym w Medyce
Uczestnicy spotkania we wnętrzu portu lotniczego Kraków-Balice
Zdjęcie zbiorowe uczestników spotkania które odbyło się na lotnisku Kraków-Balice
  • W ubiegłym tygodniu małopolską i podkarpacką KAS wizytowali przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej V4 oraz Litwy, Łotwy i Estonii.
  • Spotkania dotyczyły funkcjonujących w KAS rozwiązań w zakresie TAX FREE oraz monitoringu międzynarodowego transportu drogowego OCR.

Zwrot VAT podróżnym – TAX FREE

Małopolska KAS gościła w zeszłym tygodniu na Lotnisku Kraków-Balice ekspertów ze Słowacji, Czech oraz Węgier. Funkcjonariusze małopolskiej KAS zaprezentowali pracę Oddziału Celnego w Balicach. Celem spotkania była wymiana dobrych praktyk oraz doświadczeń dot. zwrotów podatku VAT dla podróżnych w systemie TAXFREE2. Gościom zaprezentowano działanie elektronicznego systemu, dzięki któremu podróżni spoza Unii Europejskiej mogą otrzymać zwrot podatku VAT zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium naszego kraju. Od stycznia ubiegłego roku, wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym mają obowiązek wystawiania dokumentów TAX FREE w formie elektronicznej. Delegaci państw Grupy Wyszehradzkiej V4 mogli zobaczyć, jak to wygląda w praktyce.

Automatyczne odczytywanie tablic rejestracyjnych pojazdów

Druga część wizyty przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej została przygotowana przez podkarpacką KAS. W Krasiczynie, odbyła się konferencja „Monitoring międzynarodowego transportu drogowego – nowoczesne technologie OCR wspierające działania Krajowej Administracji Skarbowej". Wzięli w niej udział obok ekspertów reprezentujących państwa V4, delegaci z Litwy, Łotwy, Estonii, przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, a także Dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

W trakcie spotkania zaprezentowane zostały rozwiązania systemowe w zakresie technologii optycznego rozpoznawanie znaków na obrazach, które są wykorzystywane do odczytywania tablic rejestracyjnych pojazdów – ang. Automatic Number Plate Recognition System (ANPRS). Działanie tego systemu opiera się o urządzenia rejestrujące numery tablic pojazdów samochodowych, które rozmieszczone są na granicach zewnętrznych, szlakach komunikacyjnych, granicach wewnętrznych, a także w samochodach operacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej. Jest to istotne narzędzie wspomagające zwalczanie przestępczości ekonomicznej, w tym przemytu towarów objętych należnościami publicznoprawnymi, narkotyków oraz innych towarów podlegającym zakazom i ograniczeniom m.in. poprzez wykrywanie międzynarodowych szlaków przemytniczych.

W trakcie wizyty na drogowym przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej KAS przedstawili działanie Cyfrowej Granicy - usługi zapewniającej sprawną obsługę klienta na przejściach granicznych z wykorzystaniem mechanizmów automatycznej wymiany danych oraz automatycznej identyfikacji pojazdów i sterowania ruchem. Zaprezentowali również pojazdy z systemem Optical Character Recognition (OCR), który umożliwia optyczne rozpoznawanie znaków graficznych.

Robocza grupa ekspercka

Ideą spotkań była prezentacja współpracy i wymiany danych pomiędzy sygnatariuszami porozumienia ANPRS i znalezienie sposobów, aby jak najszybciej zachęcić do przystąpienia kraje grupy V4 i rozszerzenie porozumienia. Będzie to wymagało uzgodnień na poziomie Szefów Służb Administracji Celnych. Zaproponowano, aby pierwszym krokiem do realizacji tego przedsięwzięcia było utworzenie roboczej grupy eksperckiej, która cyklicznie, podczas corocznych spotkań mogłaby komunikować się i wymieniać bieżące doświadczenia.