«Powrót

Podkarpacka KAS wzmacnia potencjał. Inwestycje warte 150 mln złotych

Podkarpacka KAS wzmacnia potencjał. Inwestycje warte 150 mln złotych

Podkarpacka KAS wzmacnia potencjał. Inwestycje warte 150 mln złotych

Wizualizacja budynku IAS w Rzeszowie. Wysoki budynek 15 piętrowy.

Wśród realizowanych obecnie inwestycji przez Krajową Administrację Skarbową na Podkarpaciu, istotne miejsce zajmuje budowa nowoczesnego Oddziału Celnego w Przemyślu, który zapewni optymalne warunki kompleksowej obsługi przedsiębiorców, działających w obszarze międzynarodowego obrotu towarowego. Warto jednak poznać pozostałe plany inwestycyjne podkarpackiej KAS,  które nie tylko zmodernizują  obecną infrastrukturę, ale także podniosą komfort obsługi klientów.

Na liście bieżących planów inwestycyjnych, kluczowe znaczenie szczególnie dla przygranicznej części województwa ma budowa nowej siedziby Oddziału Celnego w Przemyślu, zlokalizowanego obecnie przy ul. Ofiar Katynia.

Wizualizacja budynku OC w Przemyślu. Duzy prostokątny budynek. Obok parkingi na których stoja samochody ciężarowe

fot. wizualizacja Oddziału Celnego w Przemyślu

Inwestycja, w ramach której w dniu 29 lipca 2020 r.podpisano umowę na realizację robót budowlanych ma umożliwić dokonywanie odpraw celnych, zapewnić całodobową obsługę elektronicznych zgłoszeń celnych a także obsługę firm zlokalizowanych w strefach ekonomicznych i okolicznych operatorów logistycznych. Nowa siedziba zlokalizowana będzie w Krównikach w gminie Przemyśl. W ramach inwestycji planowana jest budowa budynku biurowo- magazynowego z częścią kontrolno- magazynową  przeznaczoną do rewizji pojazdów oraz składowania zatrzymanych towarów; budowa budynków pomocniczych oraz infrastruktury technicznej i komunikacyjnej, w tym dróg i parkingów dla samochodów ciężarowych i osobowych. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 50 mln złotych. Komunikat o podpisaniu umowy dostępny pod linkiem (link otwiera strone w tym samym serwisie).

W ramach zadań inwestycyjnych, planowana jest także modernizacja budynku, będącego siedzibą Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie przy ulicy Geodetów. Udział Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie w przedmiotowej inwestycji wynosi ponad 12 mln zł. Modernizacja budynku obejmuje m.in. docieplenie ścian i wykonanie nowej fasady, wymianę okien, modernizację systemu CO. Realizacja zadań modernizacyjnych poprawi komfort pracy i obsługi podatników oraz przełoży się na wymierne oszczędności finansowe związane ze zmniejszeniem zapotrzebowania  budynku na energię elektryczną i cieplną. Obecnie prowadzone są tutaj prace modernizacyjne w zakresie instalacji elektrycznej.

Wizualizacja budynku IAS w Rzeszowie. Wysoki budynek 15 pietrowy.

fot. wizualizacja elewacji budynku Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie realizuje również  szereg zadań związanych z termomodernizacją obiektów, które zwiększą ich efektywność energetyczną. Aktualnie trwają prace w ramach kompleksowej modernizacji energetycznej siedziby Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu przy ul. Sieleckiej. Realizacja zadania możliwa  jest dzięki przystąpieniu Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie do projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (w ramach Osi Priorytetowej I Zmniejszenie emisyjności gospodarki). Celem prowadzonych prac jest zwiększenie efektywności energetycznej budynku m.in. przez zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię końcową, redukcję emisji dwutlenku węgla czy zwiększenie efektywności energetycznej o około  67 % w stosunku do stanu pierwotnego. Wartość inwestycji przekracza 4 mln złotych. Więcej szczegółowych informacji na temat tej inwestycji (link otwiera stronę w tym samym serwisie).

Fafsada budynku Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu w remoncie. Przy ścianie postawione są rusztowania

Wizualizacja nowego wyglądu budynku Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu

fot. prace remontowe przy budynku Podkarpaciego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu oraz wizualizacja wyglądu budynku po remoncie.

Podobne prace związane z modernizacją energetyczną Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu prowadzone są w budynku urzędu, zlokalizowanym w Jaśle. Także w tym przypadku, dzięki przystąpieniu Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie do projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (w ramach Osi Priorytetowej I Zmniejszenie emisyjności gospodarki), udało się pozyskać dofinansowanie z funduszy europejskich na inwestycję, której całkowita wartość szacowana  jest na 1,5 mln złotych.

Budynek Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu lokalizacja Jasło. Na fasadzie budynku widoczne prace termomodernizacyjne

fot. termomodernizacja budynku Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu lokalizacja w Jaśle

Prace budowlane w zakresie termomodernizacji z dofinansowaniem z funduszy europejskich, prowadzone są także w Urzędzie Skarbowym z Strzyżowie, a ich założeniem jest zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię, redukcja emisji dwutlenku węgla czy zwiększenie efektywności energetycznej o ponad 60 % w stosunku do stanu pierwotnego.

Wizualizacja modernizowanej siedziby Urzędu Skarbowego w Strzyżowie

fot. wizualizacja modernizowanej siedziby Urzędu Skarbowego w Strzyżowie

Na liście planowanych zadań inwestycyjnych są także prace modernizacyjne zaplanowane w urzędach skarbowych w Przemyślu, Krośnie i Strzyżowie.
Wśród inwestycji o dużym znaczeniu w obsłudze podatników znajduje się także nowa siedziba Urzędu Skarbowego w Sanoku. Na jej potrzeby, w grudniu 2019r. Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie kupiła nieruchomość przy ul. Kiczury. Wartość inwestycji obejmującej zakup a także niezbędne prace w zakresie modernizacji infrastruktury technicznej, wykonania sieci informatycznej oraz termomodernizacji budynku to blisko 8 mln złotych.
Realizowane przez podkarpacką KAS inwestycje wspierają także obszar profesjonalizacji kontroli. Ich najnowszym przykładem jest oddane do użytku 23 lipca br. nowe urządzenie RTG do prześwietlania pojazdów w Korczowej. To inwestycja, która w znacznym stopniu ułatwia i przyśpiesza proces kontroli, mając wpływ nie tylko na zwalczanie przemytu niedozwolonych towarów, ale także na krótszy czas związany z kontrolą pojazdu. Komunikat o oddaniu do użytku skanera dostępny pod linkiem (link otwiera strone w tym samym serwisie).

Na zdjęciu nowe urządzenie RTG do prześwietlania pojazdów. Na zdjęciu widać wjazd do pomieszczenia w którym odbywa sie prześwietlanie pojazdów

fot. nowe urządzenie RTG na przejsciu granicznym w Korczowej.