«Powrót

Podkarpacka KAS szkoliła ZUS w zakresie egzekucji administracyjnej

Podkarpacka KAS szkoliła ZUS w zakresie egzekucji administracyjnej

Podkarpacka KAS szkoliła ZUS w zakresie egzekucji administracyjnej

Sala konferencyjna. Dwie ekspertki KAS siedzą przy biurku. Obok nich stoi rollup Krajowej Administracji Skarbowej. Przed nimi przy stołach siedzą pracownicy ZUS.
Sala konferencyjna. Dwie ekspertki KAS siedzą przy biurku. Za nimi stoi rollup Krajowej Administracji Skarbowej. Na ścianie wyświetlana jest prezentacja o środkach ochrony prawnej w egzekucji administracyjnej. Przed nimi siedzi pracownik ZUS.
  • 30 czerwca i 6 lipca w Oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle oraz w Rzeszowie eksperci podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej szkolili pracowników ZUS w zakresu egzekucji administracyjnej.
  • Szkolenie dotyczyło przysługujących zobowiązanemu środków zaskarżenia działań i rozstrzygnięć organu egzekucyjnego.
  • Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie prowadzi działania informacyjne i edukacyjne w zakresie realizowanych zadań ustawowych.

Celem szkoleń było podniesienie kompetencji pracowników egzekucji administracyjnej w prawidłowym rozstrzyganiu spraw w zakresie egzekucji należności pieniężnych (głównie składek) niewpłaconych przez klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Eksperci KAS przedstawili uczestnikom m.in. najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie.

Egzekucja administracyjna

Egzekucji administracyjnej podlegają należności pieniężne, które nie zostały w terminie wpłacone przez zobowiązanego. Są to różnego rodzaju podatki i opłaty, których obowiązek zapłaty wynika z ustawy. Organ administracji publicznej (wierzyciel) ma obowiązek dochodzić niezapłacone należności pieniężne, za pośrednictwem organu egzekucyjnego, który może m.in. zająć wynagrodzenia za pracę, rachunek bankowy, nadpłaty w urzędzie skarbowym, ruchomości lub nieruchomości.

Dyrektor Izby jako organ odwoławczy

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej jest organem odwoławczym od postanowień wydawanych w pierwszej instancji przez organ egzekucyjny, w tym przez dyrektora oddziału zakładu ubezpieczeń społecznych. Każda osoba, w stosunku do której prowadzone jest postępowanie egzekucyjne (zobowiązany) ma prawo wnieść środek odwoławczy. Na postanowienie służy zażalenie, jeżeli ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub Kodeks postępowania administracyjnego tak stanowi. Zażalenie wnosi się do organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżone postanowienie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia postanowienia.

Działania informacyjne i edukacyjne podkarpackiej KAS

Jednym z zadać Krajowej Administracji Skarbowej (dyrektora izby administracji skarbowej) jest prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej. Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie współpracuje z innymi organami administracji publicznej w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie realizowanych zadań ustawowych. Eksperci podkarpackiej KAS uczestniczą w spotkaniach i szkoleniach, na których dzielą się swoją wiedzą i których celem jest podniesienie kompetencji pracowników administracji publicznej.