«Powrót

Podkarpacka KAS szkoliła ZUS w zakresie egzekucji administracyjnej

Podkarpacka KAS szkoliła ZUS w zakresie egzekucji administracyjnej

Podkarpacka KAS szkoliła ZUS w zakresie egzekucji administracyjnej

Ekspertka KAS siedzi przy stoliku. Za jej plecami stoi baner KAS. Na ekranie na ścianie wyświetla się prezentacja
  • Eksperci KAS z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie szkolili pracowników ZUS z Oddziałów w Rzeszowie i Jaśle.
  • Szkolenie dotyczyło zmian w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz środków ochrony prawnej w egzekucji administracyjnej.

Jednym z zadań Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) jest prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej. Eksperci podkarpackiej KAS uczestniczą w spotkaniach i szkoleniach, na których dzielą się swoją wiedzą z podatnikami i klientami, ale także z instytucjami współpracującymi.

Celem szkoleń, które odbyły się w Oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie oraz w Jaśle było omówienie zmian do ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, które obowiązują od 25 marca 2024 r. oraz wymiana doświadczeń w zakresie środków ochrony prawnej w egzekucji administracyjnej.

Podczas szkolenia eksperci podkarpackiej KAS omówili zasady prawidłowej kwalifikacji podań, wezwań oraz wymogów, jakie powinny spełniać wydawane przez organy egzekucyjne rozstrzygnięcia, przedstawiając najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie.

Egzekucja administracyjna

Egzekucji administracyjnej podlegają należności pieniężne, które nie zostały w terminie wpłacone przez zobowiązanego. Są to różnego rodzaju podatki i opłaty, których obowiązek zapłaty wynika z ustawy. Organ administracji publicznej (wierzyciel) ma obowiązek dochodzić niezapłacone należności pieniężne, za pośrednictwem organu egzekucyjnego, który może m.in. zająć wynagrodzenia za pracę, rachunek bankowy, nadpłaty w urzędzie skarbowym, ruchomości lub nieruchomości.

Dyrektor Izby jako organ odwoławczy

Dyrektor izby administracji skarbowej jest organem odwoławczym od postanowień wydawanych w pierwszej instancji przez organ egzekucyjny, w tym przez dyrektora oddziału zakładu ubezpieczeń społecznych. Każda osoba, w stosunku do której prowadzone jest postępowanie egzekucyjne (zobowiązany) ma prawo wnieść środek odwoławczy. Na postanowienie służy zażalenie, jeżeli ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub Kodeks postępowania administracyjnego tak stanowi. Zażalenie wnosi się do organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżone postanowienie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia postanowienia.

Środki ochrony prawnej

Na każdym etapie postępowania egzekucyjnego przysługują podmiotom postępowania (a szczególnie zobowiązanemu) różne uprawnienia służące ochronie jego uczestników w zakresie prawidłowości prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
Do środków prawnych stosowanych w postępowaniu egzekucyjnym należy m.in:

  • wniosek o zwolnienie spod egzekucji,
  • wniosek o wyłączenie spod egzekucji,
  • skarga na czynności egzekucyjne,
  • wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego,
  • wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego,
  • zażalenie.