«Powrót

Podkarpacka KAS na naukowych piknikach rodzinnych

Podkarpacka KAS na naukowych piknikach rodzinnych

Podkarpacka KAS na naukowych piknikach rodzinnych

Funkcjonariusze na stoisku promocyjnym, na pierwszym planie balony z logo KAS
Butelki z kolorowymi płynami na stoliku ze stali nierdzewnej, dziecko nalewa płyn pipetą do plastikowego pojemnika
Funkcjonariusz wkłada torebkę do mobilnego urządzenia RTG, przed pojazdem stoi kobieta i dwójka dzieci
Czekoladowa labradorka i fragmenty sylwetek funkcjonariusza i dwójki dzieci
Dzieci w żółtych kamizelkach przed stanowiskiem promocyjnym KAS
Funkcjonariuszka  instruuje dzieci jak korzystać ze sprzętu laboratoryjnego
Funkcjonariuszka z pieskiem rasy Jack Russel Terier mówi do małych dzieci, jedna z dziewczynek głaszcze psa
  • Na Rzeszowskim Pikniku Nauki i Techniki MOC ODKRYWCÓW oraz na Dniu Nauki Wokół Kopernika w Przemyślu można było odwiedzić stanowiska Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
  • Nasi goście dowiedzieli się jak pomagamy chronić zwierzęta i gatunki roślin zagrożonych wyginięciem, czym zajmuje się Laboratorium Celno-Skarbowe, jak działa mobilny skaner RTG, co potrafią psy służbowe i co znajduje się we wnętrzu radiowozu.

Początek czerwca obfitował w rodzinne wydarzenia organizowane w Rzeszowie i Przemyślu, na których swoje stanowiska prezentowały różne służby i instytucje, w tym także Krajowa Administracja Skarbowa. Na pikniki podkarpacka KAS przygotowała dla odwiedzających liczne atrakcje.

Eksperymenty z Laboratorium Celno-Skarbowym

Analitycy z Laboratorium Celno-Skarbowego zaprezentowali mnóstwo ciekawych eksperymentów naukowych. Mali i duzi odkrywcy poznali tajniki pracy w laboratorium oraz dowiedzieli się jakie badania wykonuje KAS. Analizy dotyczą głownie bezpieczeństwa zdrowia i życia człowieka, a ich celem jest wykrywanie toksycznych substancji chemicznych w towarach, które nie spełniają norm i wymagań. Rodzice mieli okazję dowiedzieć się, że zabawki, artykuły higieniczne dla dzieci i ubranka kontrolowane są szczególnie wnikliwie, właśnie ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych konsumentów. Funkcjonariusze mówili o towarach jakich nie należy kupować przez internet i na bazarach, aby nie narażać zdrowia i życia swojego oraz najbliższych a także przestrzegali przed nabywaniem towarów z nielegalnych źródeł, aby ustrzec się od przykrych konsekwencji prawnych.

Okazy CITES

Na rodzinnych piknikach naukowych funkcjonariusze podkarpackiej KAS prezentowali m.in. wyroby wykonane z roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem takie jak buty, kurtki, torebki, ale też instrumenty muzyczne z drewna objętego ochroną. Przedmioty te zostały zatrzymane w związku z obowiązywaniem tzw. konwencji waszyngtońskiej CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem). Na stanowisku KAS odwiedzający dowiadywali się jakie są konsekwencje przywożenia okazów CITES, często kupowanych jako wakacyjne pamiątki.

Urządzenie RTG

Uczestnicy pikniku Mocy Odkrywców zapoznali się ze sprzętem wykorzystywanym w codziennej pracy przez KAS. Chętnie zwiedzali wnętrze samochodu służbowego oraz testowali możliwości skanera RTG. Odkrywcy prześwietlali zawartość toreb, torebek i plecaków, a z pomocą funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej próbowali dokonywać analizy obrazów z tego urządzenia.

Psy służbowe

Na obu piknikach nie zabrakło psów służbowych - czekoladowej labradorki Ruby oraz terierki Fridy, które można było pogłaskać, pobawić się z nimi oraz towarzyszyć im na spacerach wraz z ich opiekunami. W KAS na Podkarpaciu pracuje 24 psy, które specjalizują się w wykrywaniu wyrobów tytoniowych, narkotyków, waluty oraz gatunków zagrożonych wyginięciem.

4 strefy tematyczne na MOCY ODKRYWCÓW

„Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki - MOC Odkrywców" to popularnonaukowy format wszech-edukacyjny. To święto nauki i techniki w formie plenerowej zabawy dla wszystkich, małych i dużych Odkrywców. W czterech strefach tematycznych – Pasażu Techniki, Pasażu Nauki, Pasażu Kultury i Sztuki oraz na Skwerze Historii odwiedzić można było odwiedzić aż 70 stoisk. Koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentowały dorobek naukowy i popularnonaukowy. Uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników demonstrowali eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty edukacyjne z robotyki. interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Był teatr wysokich napięć oraz pokaz transformatorów Tesli. Poćwiczyć można było na symulatorze lotu i skoków spadochronowych, jak również zobaczyć widowiskowe pojedynki wojów, zbrojnych czasów krucjat rycerstwa epoki Grunwaldu. Obok klasycznych nauk przyrodniczych prezentowana również kultura i sztuka – malarstwo, rzeźba, metaloplastyka, ceramika i muzyka.

Ziemia, Venus, Mars, Jowisz i Merkury na pikniku PANS w Przemyślu

Na Dniu Nauki Wokół Kopernika zorganizowanym przez PANS liczne atrakcje pogrupowane były w strefach temetycznych, którym przypisane zostały planety naszego układu słonecznego: Ziemia, Venus, Mars, Jowisz i Merkury. W strefie Ziemi zwiedzać można było stoiska naukowe PANS oraz przemyskich szkól ponadpodstawowych. W strefie Venus można było dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie i urodę. Strefą mundurową, był Mars i odbywały się tam przede wszystkim pokazy sprzętu poszczególnych służb mundurowych, prezentacja pojazdów przeznaczenia specjalnego, można było też spróbować swoich umiejętności celowniczych na strzelnicy pneumatycznej. W strefie Jowisza, poświęconej sportowi, odbywały się wyścigi kajaków, biegi przełajowe i konkursy sprawnościowe. Zabawie dedykowana była strefa Merkury, gdzie odbywały się warsztaty szalonych naukowców, budowano rakiety odrzutowe oraz puszczano gigantyczne bańki mydlane. Nie zabrakło dmuchawców dla dzieci, popcornu i waty cukrowej, a na specjalnie przygotowanej fotościance, można było zrobić sobie zdjęcie z patronem imprezy – Mikołajem Kopernikiem.

Zobacz relację filmową z Rzeszowskiego Pikniku MOC ODKRYWCÓW na naszym Twitterze.