«Powrót

"Podkarpacie dla biznesu” z udziałem podkarpackiej KAS

"Podkarpacie dla biznesu” z udziałem podkarpackiej KAS

"Podkarpacie dla biznesu” z udziałem podkarpackiej KAS

Zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie stoi przy mównicy, w tle wyświetla się prezentacja pt. Podatki dochodowe w 2024 r.
Zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie i osoby reprezentujące podkarpacką KAS słuchają prelegenta w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej.
Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej licznie wypełnione słuchaczami. Przed słuchaczami wyświetla się prezentacja. Na scenie tłumacz języka migowego.

22 lutego, w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbyła się konferencja „Podkarpacie dla biznesu".
• Prelekcję dotyczącą podatków przedstawiła zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
• 150 uczestników wysłuchało wykładów dotyczących zmian w przepisach dotyczących podatków, ubezpieczeń społecznych, zatrudniania cudzoziemców, prawa pracy.

Konferencja „Podkarpacie dla biznesu" odbyła się już po raz szósty. Wzięli w niej udział m.in. pracodawcy, przedsiębiorcy, osoby zatrudnione w działach kadrowych i księgowych, osoby planujące rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. To z myślą o ich potrzebach eksperci m.in. z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowej Inspekcji Pracy, Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie mówili o zmianach i praktycznym stosowaniu przepisów prawa w tym podatkowego.

Konferencja była także okazją do poszerzenia wiedzy szczególnie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Wśród uczestników liczną grupę stanowili przedstawiciele podkarpackiej KAS, którą reprezentowały zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie nadzorująca Pion Personalny, naczelnik Wydziału Kadr i Administracji Personalnej,  naczelnik Wydziału Personalnego oraz kierownik Działu Płac.

Nowości w podatkach

Pani Renata Monika Długosz - zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie nadzorująca Pion Orzecznictwa, omawiając zagadnienia podatkowe wskazała, że w 2024 r. nie wprowadzono systemowych ani kluczowych zmian w podatkach dochodowych: stawki PIT i CIT, kwota wolna w PIT oraz limity zasadniczych ulg i zwolnień w tym podatku pozostały na dotychczasowym poziomie. Dodała, że tylko niektóre preferencje zostały zmodyfikowane i to na korzyść podatników – ulga prorodzinna oraz rozliczenie przychodów z najmu przez małżonków. Podczas prelekcji wspomniała także o formach opodatkowania działalności gospodarczej i o zmianach w PCC.

Przedstawiła nowości w usłudze Twój e-PIT, dostępnej od 15. lutego br. Podkreśliła, że w tym roku „wstępne" zeznania udostępniono osobom prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Wyjaśniła, że w przypadku udostępnionych zeznań PIT-28, PIT-36 i PIT-36L akceptacja przez podatnika jest wymagana. Natomiast zeznania PIT-37 i PIT-38 z upływem terminu na rozliczenie podatku dochodowego zostaną automatycznie zaakceptowane.
Przypomniała, że usługa Twój e-PIT oferowana przez Krajową Administrację Skarbową to najwygodniejszy sposób na rozliczenie podatku PIT.

Kończąc swoje wystąpienie przybliżyła słuchaczom terminy zwrotów VAT, w tym założenia, cele oraz warunki szybkiego zwrot VAT dla podatników bezgotówkowych.

Wsparcie przedsiębiorczości

Konferencja była okazją do przedstawienia kompetencji i zadań poszczególnych instytucji i służb w obszarze wspierania rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Dała możliwość poszerzenia wiedzy przydatnej przedsiębiorcom w prowadzeniu biznesu. Celem konferencji było zaoferowanie pracodawcom, przedsiębiorcom informacji niezbędnych do jak najlepszego funkcjonowania w aktualnym otoczeniu formalno-prawnym.

W konferencji wzięło udział około 150 osób z Podkarpacia oraz ościennych województw.

Organizatorem konferencji był Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy współpracy z Politechniką Rzeszowską oraz Regionalną Izbą Gospodarczą w Rzeszowie w ramach obchodów 90-lecia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Konferencja była tłumaczona na język migowy.