«Powrót

Odprawy produktów rolno-spożywczych z Ukrainy – wyzwania i zagrożenia

Odprawy produktów rolno-spożywczych z Ukrainy – wyzwania i zagrożenia

Odprawy produktów rolno-spożywczych z Ukrainy – wyzwania i zagrożenia

Dyrektorzy IAS z Lublina i Rzeszowa siedzą przy stoliku na sali konferencyjnej
Delegacja funkcjonariuszy z IAS Rzeszów. Funkcjonariusze siedzą przy stole na sal konferencyjnej
Funkcjonariusze uczestniczący w spotkaniu. Siedzą przy stolikach przed nimi na rzutniku wyświetlana jest prezentacja
Dyrektorzy IAS z Lublina i Rzeszowa
  • W Lubelskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Lublinie 5 lutego br. odbyło się spotkanie poświęcone odprawom towarowym na przejściach granicznych  z Ukrainą w województwie lubelskim i podkarpackim.
  • Organizatorami spotkania byli dyrektor IAS w Lublinie Jarosław Edeński i Dyrektor IAS w Rzeszowie nadkom. Krzysztof Basak.
  • Omówiono przede wszystkim zagrożenia dotyczące importu i tranzytu towarów rolnych z Ukrainy.

O potencjalnych wyzwaniach i zagrożeniach w gronie ekspertów od granicy

Dyrekcja, naczelnicy UCS i kierownicy komórek merytorycznych lubelskiej i podkarpackiej KAS rozmawiali w Lublinie o wyzwaniach stojących przed Służbą Celno-Skarbową w kontekście odpraw w imporcie i tranzycie towarów rolnych z Ukrainy.

Zidentyfikowano obszary działań, którym należałoby poświęcić szczególną uwagę. 

Omówiono działania w zakresie m.in. weryfikacji przez SCS zgłoszeń celnych i dokumentów towarzyszących zgłoszeniom, kierowania transportów do kontroli przez właściwe inspekcje funkcjonujące na przejściach granicznych, oceny analizy ryzyka, organizacji służby w oddziałach granicznych czy też zabezpieczenia niezbędnego zasobu kadrowego SCS do obsługi zgłoszeń – przy jednoczesnym zapewnieniu przepustowości przejść granicznych. 

Działania te mają zapobiegać niekontrolowanemu napływowi zboża z Ukrainy do Polski, w tym napływowi zboża „technicznego" lub zmiany przeznaczenia zboża w stosunku do zadeklarowanego w zgłoszeniu.  

Narzędzia, jakimi dysponuje KAS, by przeciwdziałać nieprawidłowościom

Służba Celno-Skarbowa ma szereg narzędzi i możliwości, by dbać o bezpieczeństwo i legalność międzynarodowego obrotu towarowego. Wyprzedzająco definiuje też potencjalne obszary ryzyka, którym należałoby poświęcić uwagę. 

Podczas spotkania uzgodniono, że w przypadku zmiany przepisów dotyczących importu i tranzytu towarów rolnych z Ukrainy zintensyfikowane zostaną działania m.in. w zakresie:

  • zapewnienia przez SCS właściwego dozoru towarów rolno-spożywczych z wykorzystaniem zamknięć celnych w tranzycie, 
  • wykorzystania kontroli SENT i kontroli w ramach transportu drogowego do monitorowania przepływu zboża przez terytorium RP, 
  • wykorzystania posiadanych narzędzi analizy ryzyka do bieżącego monitorowania potencjalnych zagrożeń w zakresie ilości i jakości wjeżdżającego zboża,  
  • stosowania przewidzianych prawem sankcji karnych za łamanie obowiązujących przepisów, w tym wszczynanie postępowań przygotowawczych.