«Powrót

Międzynarodowe spotkanie ekspertów celnych- CELBET 3.

Międzynarodowe spotkanie ekspertów celnych- CELBET 3.

Międzynarodowe spotkanie ekspertów celnych- CELBET 3.

Międzynarodowe spotkanie ekspertów celnych- CELBET 3.
Międzynarodowe spotkanie ekspertów celnych- CELBET 3.
Międzynarodowe spotkanie ekspertów celnych- CELBET 3.
Międzynarodowe spotkanie ekspertów celnych- CELBET 3.
  • 20 grudnia 2022 r. w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Grupy Ekspertów Celnych ds. Wschodniej i Południowo-Wschodniej Granicy Lądowej Unii Europejskiej.
  • Spotkaniu przewodniczyli szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk oraz zastępca szefa KAS Mariusz Gojny.
  • W pracach grupy CELBET aktywnie uczestniczy funkcjonariuszka podkarpackiej KAS


W posiedzeniu wzięli udział szefowie administracji celnych wszystkich 11 krajów uczestniczących w projekcie czyli Polski, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Grecji, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej. Liderzy Zespołów Eksperckich przedstawili efekty swoich prac prowadzonych w ostatnich miesiącach.


Projekt CELBET został uruchomiony w 2016 r. i zrzesza 11 państw członkowskich Unii Europejskiej. Dotychczasowe prace zespołu ekspertów przyczyniły się do lepszej koordynacji działań zarządczych i kontrolnych na zewnętrznej granicy lądowej Unii Europejskiej. Celem CELBET jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa obywateli UE, rynku wewnętrznego i interesów UE; zapewnienie prawidłowego stosowania prawodawstwa UE; współpraca z unijnymi organami bezpieczeństwa i organami ścigania; zwalczanie przemytu. Następna faza projektu - CELBET+, która będzie realizowana w latach 2024-2027, jest otwarta dla wszystkich 27 krajów UE
– powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk.


Przyszłość CELBET

Posiedzenie, było okazją do przekazania przez Komisję Europejską informacji o planowanych kierunkach rozwoju polityki celnej i reformy Unii Celnej, z uwzględnieniem roli jaką w tej reformie będzie pełnił CELBET. Szef Grupy Ekspertów Andras Bartha przedstawił założenia prawne i organizacyjne kolejnej fazy projektu - CELBET+. Planowane jest rozszerzenie działalności o porty morskie i lotnicze oraz węzły pocztowe. Dotychczas projekt obejmował tylko zewnętrzną granicę lądową. Ponadto projekt CELBET+, przewiduje włączenie, na zasadzie dobrowolności, pozostałych krajów UE.


Działania projektu zmierzają do wypracowania zrównoważonej, zharmonizowanej kontroli celnej na granicy UE. Grupa wypracowuje narzędzia współpracy operacyjnej pomiędzy państwami uczestniczącymi w projekcie, umożliwia wymianę najlepszych praktyk i doświadczeń, wypracowuje metody i wspiera koordynację pomiędzy służbami celnymi a strażą graniczną, a także ze służbami sąsiednich krajów „trzecich".


O potrzebie harmonizacji i ujednoliconego podejścia mówiła także podczas spotkania przewodnicząca Grupy ds. Współpracy nadkom. Aneta Łomańska- Grzegorzak, na co dzień pełniąca służbę w strukturach Krajowej Administracji Skarbowej na Podkarpaciu.


Rola Polski w CELBET

Polska jest jednym z głównych inicjatorów projektu CELBET i od początku aktywnie w nim uczestniczy poprzez oddelegowanie ekspertów do poszczególnych zespołów roboczych. Szef Krajowej Administracji Skarbowej pełni funkcję stałego przewodniczącego Komitetu Sterującego - najwyższego organu strategicznego zarządzania projektem, w skład którego wchodzą szefowie administracji celnych oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej.