«Powrót

Greccy celnicy poznawali Cyfrową Granicę

Greccy celnicy poznawali Cyfrową Granicę

Greccy celnicy poznawali Cyfrową Granicę

Greccy celnicy wizytowali polsko- ukraińską granicę
Greccy celnicy wizytowali polsko- ukraińską granicę
  • Przedstawiciele administracji celnej Grecji odbyli roboczą wizytę w Podkarpackim Urzędzie Celno- Skarbowym w Przemyślu.
  • O wdrożonych przez KAS rozwiązaniach informatycznych na przejściach granicznych, rozmawiali z przedstawicielami zespołu Cyfrowej Granicy.

         
Cyfrowa Granica to nowoczesna platforma informatyczna, integrująca wszelkie aspekty związane z odprawą na przejściach granicznych, zlokalizowanych na odcinku granicy RP stanowiącym zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, w portach lotniczych oraz morskich.


O możliwościach i wymaganiach Cyfrowej Granicy, a także kolejnych etapach wdrożenia, przedstawiciele greckiej administracji celnej rozmawiali z ekspertami Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, którzy zarządzają i administrują tym ogólnopolskim systemem informatycznym.


Grecka delegacja odwiedziła także drogowe przejście graniczne w Medyce  oraz kolejowe przejście graniczne Przemyśl- Medyka, aby w praktyce zobaczyć funkcjonowanie systemu Cyfrowa Granica w tym mechanizmów automatycznej wymiany danych oraz identyfikacji pojazdów i sterowania ruchem, celem wdrożenia podobnych rozwiązań dla greckiej administracji. Greccy celnicy bardzo pozytywnie ocenili działania Krajowej Administracji Skarbowej i rozwiązania wdrożone w ramach systemu Cyfrowa Granica, podkreślając jego pozytywny wpływ na usprawnienie obsługi ruchu granicznego


Wizyta przedstawicieli administracji celnej Grecji odbyła się jest w ramach projektu CELBET 3.  Działania CELBET zmierzają do wypracowania zrównoważonej, zharmonizowanej kontroli celnej na granicy UE. Grupa wypracowuje narzędzia współpracy operacyjnej pomiędzy państwami uczestniczącymi w projekcie, umożliwia wymianę najlepszych praktyk i doświadczeń a także wypracowuje metody i wspiera koordynację pomiędzy służbami celnymi, strażą graniczną, a także ze służbami sąsiednich krajów „trzecich".