«Powrót

Bieżące działania służb związane z kryzysem migracyjnym

Bieżące działania służb związane z kryzysem migracyjnym

Bieżące działania służb związane z kryzysem migracyjnym

uczestnicy konferencji prasowej
uczestnicy konferencji prasowej
uczestnicy konferencji prasowej
uczestnicy konferencji prasowej
uczestnicy konferencji prasowej

•    Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podsumowała podczas wczorajszej konferencji prasowej bieżącą działalność związaną z kryzysem migracyjnym oraz dotychczasowe zaangażowanie służb.
•    O działaniach funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej (KAS) mówiła podczas konferencji podinsp. Aneta Lechowicz, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu


– Kolejny dzień trwającego exodusu ludności cywilnej z ukraińskiego terytorium objętego wojną wymaga ogromnego zaangażowania ze strony służb państwa polskiego – mówiła wojewoda, podkreślając, że liczne zadania są realizowane we współpracy z władzami samorządowymi, przy ogromnym wsparciu wolontariuszy.
– Dziękuje  wolontariuszom, mieszkańcom Podkarpacia i Polski za to, że rozumieją powagę sytuacji i tak aktywnie włączają się w proces pomocy uchodźcom – powiedziała wojewoda.


Ewa Leniart przekazała, że ostatniej doby przez podkarpackie przejścia graniczne przeszło ponad 63 tys. osób.  
– Te rzesze uchodźców są zaopiekowane dzięki temu, że doskonale układa się współpraca służb, które odgrywają niezwykle ważną rolę w procesie usprawniającym realizację zadań stojących przed województwem podkarpackim.


Jak przypomniała wojewoda, Podkarpacie niezmiennie pozostaje województwem recepcyjnym. – Rolą naszego regionu jest pierwsze zaopiekowanie osób, które przekroczą granicę RP. Wojewoda podkreśliła zaangażowanie licznych służb i podmiotów organizujących dowóz uchodźców do punktów recepcyjnych m.in. straży pożarnej czy Ministerstwu Infrastruktury.

Bez tego wsparcia nie udałoby się zorganizować tak wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest  transport, dyslokacja uchodźców z punktów recepcyjnych poza teren województwa podkarpackiego, zgodnie z ustaleniami uczynionymi  w strategii rządowej – powiedziała Ewa Leniart dodając, że do tej pory największa grupa, która została dyslokowana z punktów recepcyjnych i skorzystała ze zorganizowanej formy pomocy liczyła 27 tys. osób.


Słowa uznania i podziękowania wojewoda skierowała również do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej a także do funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej za realizację zadań wykraczających poza zwykłe czynności.


– Bez tego zaangażowania proces sprawnej relokacji uchodźców nie byłby możliwy – podkreśliła wojewoda.


W spotkaniu z mediami uczestniczyli także: podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, dowódca 3 PBOT płk Michał Małyska  oraz podinsp. Aneta Lechowicz, naczelnik Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, którzy omówili dotychczasowe działania służb.


Jak podkreśliła podinsp. Aneta Lechowicz, Służba Celno-Skarbowa funkcjonująca w ramach Krajowej Administracji Skarbowej, zapewnia maksymalne wsparcie kadrowe do obsługi ruchu granicznego.
– Zastosowaliśmy od początku konfliktu szereg uproszczeń w odprawach, zarówno środków transportu podróżnych, dedykowanych przede wszystkim szybkiej odprawie napływających uchodźców z Ukrainy. Codziennie odprawiamy pomoc humanitarną jadącą na Ukrainę. Tylko od ubiegłego weekendu odprawiliśmy na przejściach granicznych w Medyce i w Korczowej 870 transportów z pomocą humanitarną, a w ciągu ostatniej doby ponad 200 takich odpraw. Wszystkie odprawy pomocy humanitarnej na Ukrainę są przez nas traktowane priorytetowo – powiedziała podinsp. Aneta Lechowicz.


Przypomniała, że od kilku dni funkcjonuje specjalna uproszczona procedura dotycząca odpraw transportów z pomocą humanitarną na Ukrainę. Dedykowana jest ona dla dwóch przejść granicznych w Korczowej i Dorohusku.

– Wystarczy tylko wypełnić prosty formularz dostępny na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl , aby ciężarówki z pomocą humanitarną zostały awizowane wcześniej przed dotarciem na przejście graniczne, zostały szybko zidentyfikowane przez nasze służby celno-skarbowe  i bardzo sprawnie odprawione – poinformowała.  
– Podmioty, które są zainteresowane organizowaniem konwojów humanitarnych, a mają pytania do organów celnych, prosimy o kontakt do najbliższego oddziału celnego. Zasadą jest, że towary stanowiące pomoc humanitarną powinny być w pierwszej kolejności odprawiane w oddziale celnym wewnętrznym, ponieważ to zapewni jak najszybszą odprawę tej właśnie pomocy na granicy – dodała podinsp. Lechowicz.


Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu podkreśliła, że funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej w KAS są całodobowo zaangażowani w pomoc i wsparcie uchodźców z Ukrainy.
- Poza zadaniami,  które realizowane są w  ramach służby, nasi funkcjonariusze a także pracownicy aktywnie włączyli się także w pomoc poza służbą- udzielają różnorodnego wsparcia jako wolontariusze, tłumacze, organizują zbiórki pomocy czy transport dla osób potrzebujących pomocy.

 

Relacja z konferncji