«Powrót

4 stycznia - Światowy Dzień Braille'a

4 stycznia - Światowy Dzień Braille'a

4 stycznia - Światowy Dzień Braille'a

Dłonie na białej kartce zapisanej w alfabecie Braille'a
  • Światowy Dzień Braille'a ustanowiony został z inicjatywy ONZ i obchodzony jest w rocznicę urodzin twórcy tego pisma.
  • Alfabet pomaga osobom z dysfunkcją narządu wzroku czytać, uczyć się i poruszać we współczesnym świecie.
  • W podkarpackiej KAS w wybranych lokalizacjach znajdują się plany tyflograficzne z alfabetem Braill'a.

Podstawą alfabetu Braille'a, jest sześciopunkt ułożony w kształt prostokąta. Dzięki różnej konfiguracji liczby punktów w sześciopunkcie uzyskuje się 63 znaki. To pismo uniwersalne, posługują się nim osoby niewidome na całym świecie. Polską adaptację alfabetu Braille'a opracowała hrabianka i zakonnica Elżbieta Róża Czacka.

Alfabet Braille'a jest coraz częściej używany w przestrzeni publicznej, np. na przyciskach wind, poręczach i planach tyflograficznych różnych obiektów. W Izbie Administracji Skarbowej w Rzeszowie i podległych urzędach, alfabet Braille'a ma zastosowanie właśnie na planach tyflograficznych. Plany są umieszczone wewnątrz urzędu i odzwierciedlają przestrzeń danej kondygnacji oraz najistotniejsze jej elementy. Są przeznaczone dla osób widzących lub słabowidzących, które mogą zapoznać się z układem przestrzennym, jak również osób niewidomych, dla których wszystkie oznaczenia są w alfabecie Braille'a.

Celem Dnia Braille'a jest podniesienie świadomości społeczeństwa o wartości alfabetu Braille'a dla osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki niemu mogą korzystać z różnych sfer aktywności na zasadzie równości z innymi osobami.