«Powrót

3,8 tys. uczniów z Podkarpacia wzięło już udział w akcji edukacyjnej KAS „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

3,8 tys. uczniów z Podkarpacia wzięło już udział w akcji edukacyjnej KAS „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

3,8 tys. uczniów z Podkarpacia wzięło już udział w akcji edukacyjnej KAS „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

akcja edukacyjna KAS „Hazard? Nie daj się wciągnąć!
akcja edukacyjna KAS „Hazard? Nie daj się wciągnąć!
akcja edukacyjna KAS „Hazard? Nie daj się wciągnąć!

•    Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) prowadzi ogólnopolską akcję edukacyjną pod hasłem „Hazard? Nie daj się wciągnąć"
•    Celem akcji jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych
•    Do tej pory w lekcjach z KAS na Podkarpaciu wzięło już udział ponad 3,8 tys. uczniów


Jest to 3 odsłona akcji edukacyjno- profilaktycznej KAS w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom od hazardu. Od września ubiegłego roku, KAS przeprowadziła na Podkarpaciu 115 lekcji z uczniami. 88 spotkań zorganizowano w odpowiedzi na zapotrzebowanie szkół podstawowych, a 27 w szkołach średnich i zasadniczych.


Wśród 3,8 tys. uczniów, którzy wzięli udział w lekcjach z ekspertami KAS było  2,9 tys. uczniów  szkół podstawowych  i ponad 940 w szkołach średnich i zasadniczych.
Do końca roku szkolnego takie spotkania odbędą się jeszcze w 30 szkołach w regionie.

Cel akcji i jej odbiorcy

Akcja ma przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestie takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier hazardowych wśród dzieci i młodzieży. Podczas spotkań z uczniami eksperci KAS objaśniają z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych. Akcja jest skierowana do uczniów klas 7. i 8. szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej odbiorcami są także rodzice i nauczyciele.


Hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych

Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych kasyn internetowych często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby w efekcie uzależnić od gry za pieniądze. Częstym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów. Gracze mogą posługiwać się nimi podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem są bardzo atrakcyjne dla młodych osób. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, jest wciągający i ekscytujący.

Jak wziąć udział w akcji „HAZARD? Nie daj się wciągnąć!"

Każda zainteresowana szkoła może zgłosić swój udział w akcji wysyłając e-maila na adres koordynatora ze swojego województwa. Więcej informacji i kontakt do koordynatorów znajdują się na stronie: gov.pl/web/kas/hazard-nie-daj-sie-wciagnac-akcja-edukacyjna.
Akcja została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Jej założenia wpisują się w działania MEiN w zakresie poprawy bezpieczeństwa uczniów i wzmocnienia profilaktyki uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych.