O KSeF w jednostkach samorządu terytorialnego

O KSeF w jednostkach samorządu terytorialnego

O KSeF w jednostkach samorządu terytorialnego

Ekspertka stoi przed uczestnikami spotkania.
Ekspert stoi przed uczestnikami spotkania.
Ekspertka stoi przed uczestnikami spotkania. Na ekranie wyświetlana jest prezentacja.
  • Eksperci podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Urzędu Skarbowego w Jarosławiu spotkali się z przedstawicielami dziesięciu jednostek samorządu terytorialnego.
  • Przybliżyli założenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

W Urzędzie Skarbowym w Jarosławiu odbyło się szkolenie dotyczące wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur w jednostkach samorządu terytorialnego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, Gminy Miejskiej Jarosław i Gminy Miejsko-Wiejskiej Pruchnik oraz 7 gmin wiejskich (Jarosław, Laszki, Pawłosiów, Radymno, Rokietnica, Roźwienica, Wiązownica). 

Spotkanie zainaugurowała Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu Pani Dorota Grabowska. Następnie uczestnicy szkolenia poznali podstawowe założenia i zasady działania oraz wzięli udział w zajęciach praktycznych, tj. w wystawianiu faktur KSeF w wersji szkoleniowej programu. Przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego otrzymali także pakiety materiałów i broszur informacyjnych.

KSeF to nowy, ujednolicony system do wystawiania, odbierania i przechowywania faktur. Wdrożenie KSeF służy cyfryzacji procesów fakturowania, ich księgowania i przechowywania. Pozwala także unikać błędów przy ich wystawianiu.

Ważne terminy KSeF – od kiedy i dla kogo?

  • 1 lutego 2026 r. – najwięksi przedsiębiorcy (sprzedaż w 2024 r. – powyżej 200 mln zł brutto)
  • 1 kwietnia 2026 r. – pozostali przedsiębiorcy i wystawiający faktury
  • 1 stycznia 2027 r. - przedsiębiorcy i wystawiający faktury na łączną wartość sprzedaży do 10 tys. zł w miesiącu

Więcej informacji o KSeF na stronie: ksef.podatki.gov.pl/