«Powrót

Podkarpacka KAS oddała hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

Podkarpacka KAS oddała hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

Podkarpacka KAS oddała hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

Honorowy posterunek, wiązanki kwiatów pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie
  • W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie odbyły się patriotyczne uroczystości, w których uczestniczyli posłowie, przedstawiciele administracji rządowej i władz samorządowych, reprezentanci służb mundurowych, instytucji, licznie przybyli mieszkańcy Rzeszowa.
  • Podkarpacką Krajową Administrację Skarbową na uroczystości reprezentowali: zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Piotr Bauman oraz zastępca naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu Jacek Urbanik.

1 sierpnia w Rzeszowie pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej odbyły się uroczystości upamiętniające wszystkich, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. W uroczystościach wzięli udział m.in. posłowie, Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak, reprezentanci służb mundurowych, instytucji, w tym podkarpackiej KAS, licznie przybyli mieszkańcy Rzeszowa.

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się od wystawienia honorowego posterunku przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów". Dokładnie o godzinie 17:00, zabrzmiała syrena alarmowa, która miała przypomnieć, że 78 lat temu, właśnie o tej porze, wybuchło Powstanie Warszawskie.

Do uczestników uroczystości list skierowała Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

" Każdego roku o godzinie „W" przystajemy, by oddać hołd tym, którzy w 1944 r. w Warszawie stracili swe życie w walce o wolność i niepodległość. (…) To właśnie kultywowanie pamięci o wielkich wydarzeniach scala i jednoczy Naród, który gromadząc się na uroczystościach rocznicowych oddaje hołd wszystkim tym, którzy zginęli byśmy mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju" – pisała wojewoda.

Również Marszałek Województwa Władysław Ortyl skierował list do zgromadzonych na placu uczestników obchodów.

"Powstanie Warszawskie to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju, które współcześnie kształtuje świadomość patriotyczną Polaków. W 1944 roku Warszawa stała się symbolem Polski walczącej, której obywatele podnieśli broń, by przeciwstawić się zbrodniczej polityce pełnej przemocy, brutalnej, nieludzkiej i antypolskiej.(…). Niech ta uroczystość zachęci nas do przemyśleń nad historią naszego kraju. Uczcijmy dziś wszystkich, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, za przyszłość swoją i kolejnych pokoleń Polaków. Chwała bohaterom" – pisał w liście marszałek Władysław Ortyl.

Obchody zakończyły się mszą św. w Kościele pw. Św. Krzyża w Rzeszowie w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy.

KAS oddała hołd Powstańcom

Walka w powstaniu była najwyższym aktem patriotyzmu i oddania idei wolnej Polski. Pomimo braków w uzbrojeniu i pomocy z zewnątrz, Polacy przez 63 dni walczyli z wojskami niemieckimi.
Udział zastępcy dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie oraz zastępcy naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu   w uroczystościach w Rzeszowie to oddanie hołdu w imieniu całej podkarpackiej KAS polskim Powstańcom, żołnierzom, harcerzom, sanitariuszom i sanitariuszkom, mieszkańcom Warszawy, dorosłym i dzieciom, po prostu bohaterom tamtych dni.
Hołd Powstańcom złożyli także reprezentanci KAS w innych regionach Polski.

Tradycja święta państwowego

W 2009 r. Sejm ustanowił 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. Ustawa o ustanowieniu tego dnia świętem państwowym uchwalona została z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego.