«Powrót

Akcja edukacyjna „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” w podkarpackich szkołach

Akcja edukacyjna „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” w podkarpackich szkołach

Akcja edukacyjna „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” w podkarpackich szkołach

Logo akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!
  • W szkołach na Podkarpaciu odbyło się 178 lekcji o konsekwencjach nielegalnego hazardu w ramach akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć".
  • W roku szkolnym 2021/2022 w zajęciach prowadzonych przez pracowników i funkcjonariuszy z podkarpackiej KAS uczestniczyło prawie 5,9 tys. uczniów z naszego województwa.
  • Tegoroczną akcję edukacyjną Krajowej Administracji Skarbowej patronatem objął Minister Edukacji i Nauki.

W ramach 3. odsłony akcji edukacyjnej w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom od hazardu, od września ubiegłego roku do końca czerwca 2022 r., przeprowadziliśmy 178 lekcji w 105 podkarpackich szkołach. W lekcjach z ekspertami podkarpackiej KAS wzięło udział prawie 5,9 tys. uczniów, z czego ponad 4 tys. osób było uczniami szkół podstawowych. W zajęciach brali także udział nauczyciele, pedagodzy szkolni, a także rodzice.

Hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych

Hazard potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie. Osoby uzależnione koncentrują się na możliwościach wygranych oraz pieniądzach. Szczególnie dla młodych ludzi hazard może stanowić poważny problem. Osoby niepełnoletnie, jako mniej dojrzałe emocjonalnie, są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu. W tej grupie wiekowej wzrasta ryzyko korzystania z gier online z elementami hazardu, jako ciekawej i atrakcyjnej formy spędzenia czasu. Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako formę rozrywki. Z kolei organizatorzy nielegalnych kasyn internetowych często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby w efekcie uzależnić od gry za pieniądze. Częstym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów. Gracze mogą posługiwać się nimi podczas kolejnych gier.

Cel akcji Hazard? Nie daj się wciągnąć!

Podczas zajęć w podkarpackich szkołach przestrzegaliśmy uczniów, nauczycieli i rodziców przed konsekwencjami nielegalnego hazardu. Zwracaliśmy uwagę na skutki uzależnienia pod kątem finansowym i psychologicznym, ale też na kary i sankcje przewidziane za udział w nielegalnych grach oraz ich organizowanie.

Edukacja i profilaktyka ogólnopolska

Akcja edukacyjna „Hazard? Nie, dziękuję" wystartowała w 2018 r. W ostatniej, 3. edycji tej akcji uczestniczyło ponad 82 tys. uczniów z różnych województw. Wśród nich byli uczniowie ze szkół z Podkarpacia.
W całej Polsce 360 trenerów z Krajowej Administracji Skarbowej, pracowników i funkcjonariuszy, wzięło w niej udział, aby w ten sposób uchronić młodych ludzi przed  konsekwencjami hazardu. Tegoroczną akcję patronatem objął Minister Edukacji i Nauki.