- W tegorocznych obchodach Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w 1920 roku w regionie uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej i władz samorządowych, reprezentanci służb mundurowych, instytucji, licznie przybyli mieszkańcy.
- Podkarpacką Krajową Administrację Skarbową (KAS) na uroczystości w Rzeszowie reprezentował dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek, a w Przemyślu podkom. Wojciech Stadnik, zastępca Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.
Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w 1920 roku
Wojewódzkie obchody odbyły się 15 sierpnia w rzeszowskim Parku Jedności Polonii z Macierzą, przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego.
Przed rozpoczęciem wojskowego apelu, w rzeszowskim Kościele Garnizonowym odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Tuż po niej uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych, sakralnych i wojskowych. Następnie na placu przed pomnikiem generała Władysława Sikorskiego, uczestników patriotycznych uroczystości powitał dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
Podkarpacką Krajową Administrację Skarbową na uroczystości w Rzeszowie reprezentował dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek.
Podczas uroczystości Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart zwracając się do uczestników uroczystości, nawiązała do znaczenia Bitwy Warszawskiej. Podkreśliła także, że Święto Wojska Polskiego, to nie tylko dzień pamięci o bohaterach walk o niepodległość, o kombatantach i weteranach walczących na różnych frontach w kraju i za granicą, to także doskonała okazja do podziękowania tysiącom żołnierzy, którzy dziś służą Polsce.
„Pamiętajmy, Ich trud, odwaga i poświęcenie każdego dnia, pokazują jak wiele Rzeczypospolita im zawdzięcza" – dodała Ewa Leniart.
Następnie odczytano list Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.
„Nie możemy zapomnieć o ogromnym sukcesie wojsk polskich pod Warszawą, ani o historii naszego państwa" - pisał marszałek Ortyl.
Po wystąpieniach odczytano apel poległych oraz złożono kwiaty pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego. Mieszkańcy Rzeszowa mogli przyjrzeć się wojskowej defiladzie, w której uczestniczyli także żołnierze Brytyjskich Sił Zbrojnych.
Święto Wojska Polskiego uczczono również w Przemyślu. W uroczystych obchodach udział wzięli min. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, rodziny żołnierzy składających przysięgę wojskową oraz sympatycy Garnizonu Przemyśl. Podkarpacką Krajową Administrację Skarbową reprezentował zastępca Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.
Piknik wojskowy z udziałem KAS
W dniach 13-15 sierpnia na terenie całego Podkarpacia (w Rzeszowie, Przemyślu, Dębicy, Stalowej Woli i Jaśle) odbywały się pikniki organizowane przez Wojsko Polskie.
Również podkarpacka KAS przygotowała atrakcje dla mieszkańców Rzeszowa i Przemyśla.
W rzeszowskim Parku Jedności Polonii z Macierzą stanęło mobilne Laboratorium Celno-Skarbowe do analizy paliw, czyli samochód wyposażony w urządzenia specjalistyczne i laboratoryjne przeznaczone do jakościowego badania produktów. Pozwala on funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej podczas działania w terenie szybko ustalić co faktycznie jest przewożone, ułatwia szybkie zidentyfikowanie niebezpiecznych dla środowiska komponentów, a tym samym wyeliminowanie ich ze sprzedaży.
Zainteresowaniem uczestników rzeszowskiego pikniku cieszył się także skaner RTG. Funkcjonariusze KAS tłumaczyli jego techniczne możliwości oraz zasady interpretacji wyświetlanych obrazów.
Umiejętności zaprezentował również przewodnik psa służbowego ze swoim czworonożnym podopiecznym.
Z kolei dla mieszkańców Przemyśla podkarpacka KAS przygotowała kącik edukacyjny, w tym min. ekspozycję zatrzymanych podczas kontroli okazów roślin i zwierząt, objętych Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem – CITES, których przewóz przez granicę bez stosownego pozwolenia jest zabroniony.
Dzieci poznawały także tajniki pracy analityka laboratoryjnego oraz zakres badań wykonywanych przez Laboratorium Celno-Skarbowe.
Tradycja obchodów
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej pomiędzy oddziałami polskimi i bolszewickimi w 1920 roku. Zostało ustanowione przez Sejm RP w lipcu 1992 roku.