«Powrót

Ruszyła II edycja programu edukacyjnego „Finansoaktywni. Misja: Budżet”

Ruszyła II edycja programu edukacyjnego „Finansoaktywni. Misja: Budżet”

Ruszyła II edycja programu edukacyjnego „Finansoaktywni. Misja: Budżet”

Baner programu edukacyjnego ministerstwa Finansów finansoaktywni.

Izba Skarbowa w Rzeszowie zachęca szkoły gimnazjalne do udziału w  II edycja programu edukacyjnego „Finansoaktywni. Misja: Budżet"

Jest to program edukacyjny Ministerstwa Finansów dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Głównym założeniem projektu jest zapoznanie uczniów z pojęciem budżetu, od rodzinnego aż do budżetu państwa. Ideą programu jest również podkreślenie istoty płacenia podatków, które stanowią najważniejszą część dochodów państwa.
 

Po sukcesie I edycji projektu „Finansoaktywni. Misja: Podatki" Ministerstwo Finansów przygotowało drugą misję dla gimnazjalistów. Tym razem ma ona pomóc w odkryciu odpowiedzi na takie pytania, jak: czym  jest  budżet, skąd się bierze, jakie są jego rodzaje, dlaczego budżet państwa jest taki ważny i tak trudno się go konstruuje, oraz co my z tego mamy?

Jak dołączyć do programu?
Wystarczy, że nauczyciel gimnazjum wypełni formularz dostępny na stronie internetowej www.finansoaktywni.pl (link otwiera okno w innym serwisie). Na adres szkoły zostanie dostarczony pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych opracowanych przez grono specjalistów Ministerstwa Finansów we współpracy z metodykiem. Dostępnych jest 500 zestawów, w razie wyczerpania zapasów możliwe jest pobranie materiałów w wersji elektronicznej ze strony www. Zestaw zawiera:

  • Scenariusz lekcji dla nauczyciela „Poznaj budżet, zaplanuj wydatki",
  • Materiał merytoryczny do scenariusza lekcji dla nauczyciela „Poznaj budżet, zaplanuj wydatki",
  • 1 plakat edukacyjny,
  • 4 zestawy dwudziestu kart do gry edukacyjnej,
  • 1 karta z tabelą budżetową,
  • 25 upominków - długopisy z logo programu,
  • Prezentacja PowerPoint do realizacji lekcji ,
  • Krótkometrażowy, animowany film edukacyjny
  • Metryczka – opis projektu „Tu jest budżet".

W ramach programu Ministerstwo Finansów przygotowało także konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Zadaniem konkursowym dla uczniów jest opracowanie pomysłu na projekt inwestycji wraz z opisem oraz wskazanie, jakie korzyści przyniesie on społeczności lokalnej. Konkurs jest wzorowany na procesie przygotowywania przez obywateli wniosków do budżetu partycypacyjnego, który jest coraz bardziej popularny w naszym kraju.

Konkurs krok po kroku:

W I etapie uczniowie w trzyosobowych zespołach opracowują pomysł na projekt inwestycji i przygotowują jej opis. Następnie w trakcie debaty, która może być zorganizowana w klasie, szkole, bibliotece lub nawet w urzędzie gminy, wyłonione zostaną najlepsze prace, czyli te, które przekonają największą liczbę uczestników debaty. Z jednej szkoły może być zgłoszonych kilka prac, jednak nie więcej niż jedna z danej klasy. Nauczyciel zgłasza je do konkursu poprzez formularz konkursowy na stronie programu: www.finansoaktywni.pl (link otwiera okno w innym serwisie).

W II etapie Komisja Konkursowa Ministerstwa Finansów wybierze dziesięć najlepszych prac gimnazjalistów zgłoszonych ze szkół z całej Polski.

W III etapie zadaniem najlepszych dziesięciu wybranych zespołów będzie przygotowanie wizualizacji projektu inwestycji pod tytułem „Tu jest budżet". Forma może być dowolna: prezentacja multimedialna, praca plastyczna, makieta, film (techniki prezentacji mogą zostać połączone). Finaliści przedstawią swoje prace podczas finału konkursu w Ministerstwie Finansów, który zostanie zorganizowany w ramach dwudniowej wycieczki do Warszawy. W finale Komisja Konkursowa wyłoni trzy najlepsze prace, których autorzy otrzymają tablety. Dodatkowo uczniowie i nauczyciele z dziesięciu najlepszych zespołów otrzymają nagrody rzeczowe.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.finansoaktywni.pl (link otwiera okno w innym serwisie) oraz na stronie Ministerstwa Finansów (link otwiera okno w nowym serwisie).

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 21.01.2016 Data publikacji: 21.01.2016 13:37 Data ostatniej modyfikacji: 01.08.2016 11:00
Autor: Ministerstwo Finansów Osoba publikująca: Edyta Furman Osoba modyfikująca: Paweł Staszkiewicz
Rejestr zmian