«Powrót

Warsztaty dla uczniów szkół średnich

Warsztaty dla uczniów szkół średnich

Warsztaty dla uczniów szkół średnich

Grafika promująca projekt.
Pracownik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie podczas zajęć z uczniami.

Pracownicy urzędów skarbowych z województwa podkarpackiego w ramach drugiej edycji projektu „Przedsiębiorczość w praktyce" szkolą uczniów szkół średnich.
 

„Przedsiębiorczość w praktyce" jest to kompleksowy projekt szkoleń i warsztatów dedykowanych uczniom szkół średnich, w którym udział bierze mi.ni. Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach edukacji ekonomicznej.

Obecnie trwa druga edycja tego projektu, która realizowana jest przez Zespól Szkół Technicznych w Leżajsku we współpracy z:
• Oddziałem ZUS w Rzeszowie,
• Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego - Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie,
• Oddziałem Okręgowym NBP w Rzeszowie,
• Izbą Administracji Skarbowej w Rzeszowie wraz z Urzędami Skarbowymi województwa podkarpackiego oraz
• Uniwersytetem Rzeszowskim,
• Politechniką Rzeszowską,
• Zespołem Szkół Licealnych w Leżajsku,
• Zespołem Szkół nr 2 w Rzeszowie
• Zespołem Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie.

Zajęcia z uczniami zostały podzielone na cztery bloki tematyczne, prowadzone kolejno przez ekspertów z Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Rzeszowie, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie i Jaśle oraz ekspertów Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie świadczących pracę w urzędach skarbowych województwa podkarpackiego.

Zagadnienia tematyczne realizowane w ramach zaplanowanych modułów to:
I blok: zajęcia warsztatowe prowadzone przez przedstawicieli NBP: Pozyskiwanie kapitału na rozpoczęcie działalności gospodarczej
II blok: zajęcia warsztatowe prowadzone przez przedstawicieli WUP w Rzeszowie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego: Możliwości finansowania działalności ze źródeł zewnętrznych.
III blok: zajęcia warsztatowe prowadzone przez przedstawicieli ZUS Oddział w Rzeszowie i Jaśle: Jak założyć firmę, obowiązki w zakresie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, korzystanie z programu ,, Płatnik"
IV zajęcia warsztatowe prowadzone przez przedstawicieli urzędów skarbowych z województwa podkarpackiego: Rozliczenia z tytułu podatku dochodowego i VAT
 

Zajecie w ramach I, II i III bloków tematycznych zostały już zrealizowane.

Obecnie (od 15.03.2017 r. do 24.03.2017 r.) realizowany jest czwarty – ostatni już blok tematyczny, który dotyczy zagadnień podatkowych. Wyznaczeni specjaliści z 15 urzędów skarbowych prowadzą zajęcia warsztatowe z uczniami w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług. W trakcie warsztatów młodzież zapoznaje się z praktycznymi aspektami rozliczeń, poznaje jak wypełnić deklaracje podatkowe, jak prowadzić księgi przychodów i rozchodów itp.
Zajecie obejmują 3 godziny warsztatów, które odbywają się w oparciu o materiały dydaktyczne opracowane przez pracowników Urzędu Skarbowego w Leżajsku. Uczniowie uczestniczący w warsztatach otrzymają szczegółowe materiały szkoleniowe. Na ich podstawie w dniach od 27.03.2017r. do 31.03.2017r. wykonują test oraz zadanie konkursowe . Zespoły (po trzy osoby), które zdobędą najwyższą liczbę punktów w I etapie zakwalifikują się do półfinału, który odbędzie się 21 kwietnia 2016 r. w Leżajsku. Wykład dla półfinalistów z zakresu „Zasad profesjonalnej prezentacji" przeprowadzi pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Na 6 czerwca br. zaplanowana jest Gala Finałowa, która odbędzie się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W trakcie jej trwania członkowie 6 zespołów, które zdobędą największą liczbę punktów w II etapie, zaprezentują biznesplany rozwiązujące istotny problem lokalny i będące podsumowaniem wiedzy praktycznej zdobytej w trakcie warsztatów.
Interesującymi punktami planowanej gali będą dwa spotkania; ze znanym ekonomistą lub przedsiębiorcą, który zaprezentuje młodzieży swoją drogę do sukcesu oraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, którzy przybliżą uczniom kompetencje organów samorządowych.

Spośród urzędów skarbowych województwa podkarpackiego, warsztaty prowadzą pracownicy z Urzędów Skarbowych w Mielcu, Jarosławiu, Krośnie, Sanoku, Strzyżowie, Tarnobrzegu, Dębicy, Stalowej Woli, Ropczyc, Leżajska, Przeworska, Łańcuta, Niska oraz Pierwszego i Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Z każdego urzędu po dwóch ekspertów.

W projekcie uczestniczy 26 szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa podkarpackiego, z 14 powiatów.
 

***************
Głównym celem prowadzeniu tego typu szkoleń i warsztatów jest kształtowanie wśród uczniów postaw przedsiębiorczych oraz integracja wiedzy ekonomicznej oraz nabycie umiejętności praktycznych przydatnych w prowadzeniu działalności gospodarczej, pracy i życiu codziennym każdego człowieka oraz rozbudzenie zainteresowania prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

Informacja o pierwszej edycji projektu (link otwiera nowe okno w innym serwisie)
 

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 17.03.2017 Data publikacji: 17.03.2017 14:51 Data ostatniej modyfikacji: 22.03.2017 15:05
Autor: Edyta Furman Osoba publikująca: Edyta Furman Osoba modyfikująca: Paweł Staszkiewicz
Rejestr zmian