«Powrót

Rozliczenia PIT na ostatniej prostej. Podkarpaccy podatnicy złożyli już blisko 850 tys. PIT

Rozliczenia PIT na ostatniej prostej. Podkarpaccy podatnicy złożyli już blisko 850 tys. PIT

Rozliczenia PIT na ostatniej prostej. Podkarpaccy podatnicy złożyli już blisko 850 tys. PIT

pracownica urzędu siedząca przy komputerze

•    W tym roku zeznania podatkowe PIT za 2019 r. można składać do 1 czerwca
•    Podkarpaccy podatnicy złożyli już blisko 850 tys. rozliczeń rocznych PIT
•    Prawie 90 % zeznań zostało złożonych w formie elektronicznej
•    Jak co roku, mieszkańcy naszego regionu chętnie dzielą się 1 % podatku


To ostatnie dni, w których podatnicy wywiązują się z obowiązku rozliczeń rocznych PIT. W tym roku z uwagi na wyjątkowe okoliczności, dajemy więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych. Choć standardowy termin mija 30 kwietnia i pozostaje aktualny, w tym roku można złożyć PIT do 1 czerwca (31 maja 2020 r. to niedziela, dzień ustawowo wolny od pracy, dlatego termin przesuwa się na poniedziałek, tj. 1 czerwca 2020 r.) bez żadnych konsekwencji (brak odsetek za zwłokę). Dotyczy to wszystkich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Do tej pory do  urzędów skarbowych w woj. podkarpackim wpłynęło blisko 850 tys. rozliczeń rocznych PIT. 
Blisko 90 % złożonych do tej pory rozliczeń PIT, zostało przesłanych elektronicznie z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT lub aplikacji e-Deklaracje.

Elektronicznie rozliczenie to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo, ale także szybszy zwrot nadpłaconego PIT. Urząd ma na to maksymalnie 45 dni, podczas gdy termin zwrotu nadpłaty podatku w przypadku zeznań złożonych papierowo wynosi trzy miesiące.

Jak co roku, podatnicy z Podkarpacia chętnie dzielą się 1 % podatku. Do tej pory, zarejestrowaliśmy ponad 518 tys. rozliczeń PIT, w których podatnicy zadeklarowali przekazanie 1 % podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.  Łączna kwota przekazanego 1 % wyniosła ponad 31 mln złotych.

Podkarpaccy podatnicy chętnie korzystają także z różnego rodzaju ulg i odliczeń, wykazując do tej pory łącznie ponad 318 mln złotych  odliczeń z tytułu ulgi prorodzinnej, 200  mln złotych z tytułu ulgi rehabilitacyjnej oraz 10 mln złotych z tytułu ulgi internetowej.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zachęca do korzystania z e-usług i kontaktu z urzędami skarbowymi poprzez e-PUAP i infolinie. Usługi e-Deklaracje i Twój e-PIT, dostępne na stronie podatki.gov.pl, pozwalają na sprawne rozliczanie podatków bez wizyty w urzędzie skarbowym.

W wyjątkowych sytuacjach, w których nie można załatwić sprawy przez e-usługi, od 8 maja 2020 r. możliwa jest wizyta w urzędach skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej przez 2 dni w tygodniu:
•    Środa od 9:00 do 15:00
•    Piątek od 9:00 do 13:00


Klienci są przyjmowani z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.
W pozostałe dni obsługa podatników odbywa się w jednostkach KAS poprzez e-usługi, e-PUAP i telefonicznie.