«Powrót

Przedstawiciele podkarpackiej KAS uczcili 99. rocznicę odzyskania przez Polską niepodległości

Przedstawiciele podkarpackiej KAS uczcili 99. rocznicę odzyskania przez Polską niepodległości

Przedstawiciele podkarpackiej KAS uczcili 99. rocznicę odzyskania przez Polską niepodległości

Przedstawiciele podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej wzięli udział w regionalnych uroczystościach upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Wojewódzkie obchody rocznicowe rozpoczęła msza św. Kościele Farnym. Następnie, na Placu Farnym odbył się uroczysty apel. Krajową Administrację Skarbową reprezentował Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkom. Grzegorz Skowronek oraz Z-ca Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu podinsp. Maciej Słodziński. Podczas uroczystości, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart przypomniała, że naród polski odzyskał niepodległość po 123 latach oczekiwania. A niepodległość to prawo do samo decydowania o ustroju swojego państwa, jego budżecie i polityce międzynarodowej.

Wojewoda przypominała także przed jak wielkim wyzwaniem stanęli Polacy po odzyskaniu niepodległości " II RP powstała na obszarze zniszczonym działaniami wojennymi, gdzie widoczne było ubóstwo obywateli. Stopniowo zaczęto budować dobrze wyszkolona armię linie kolejowe, drogi, powstała Gdynia i COP, wprowadzono reformy społeczne, powstały uczelnie wyższe, światowym uznaniem cieszyli się polscy naukowcy"
Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił z kolei, że "Polacy na nowo mogą cieszyć się świętem 11 listopada, a tym samym odnosić się do pięknej i bogatej historii naszego kraju" mówił marszałek dodając - Współczesne pokolenia Polaków mają komfort dorastania, kształcenia się i spełniania swoich marzeń w wolnej, niepodległej Polsce.
Na zakończenie odczytano Apel Pamięci, po którym wystrzelono salwę honorową. Po złożeniu wieńców i wiązanek odbyła się uroczysta defilada żołnierzy, służb mundurowych oraz harcerzy i młodzieży ze Strzelca.
Niepodległościowe uroczystości odbywały się w całym regionie. Gościem honorowym  uroczystości, które odbyły się w Stalowej Woli  był Prezydent RP Andrzej Duda, który po przemówieniu, w asyście Prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbrzeżnego, rozpalił V Ognisko Patriotyzmu. Wspólnie z Prezydentem RP przy płonącym ognisku zgromadzeni, w tym kierownictwo i pracownicy Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, śpiewali pieśni patriotyczne. 
W Przemyślu główna część obchodów Święta Niepodległości odbyła się pod pomnikiem Orląt czyli najmłodszych polskich obrońców miasta z lat 1918-1921. Uczestnicy przemyskich uroczystości po mszy św. w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej, przemaszerowali pod Pomnik Orląt, składając na drodze przemarszu kwiaty przy popiersiu i tablicy poświęconych marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. „Oddajemy dzisiaj hołd i cześć wszystkim wielkim Polakom, którzy swoim czynem zdecydowali o odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Ten rok niech będzie rokiem budowania wspólnej tożsamości Polaków. Tak piękną mamy historię, można się różnić, wszyscy mamy te same cele, dojście do nich jest różne, ale wspólna historia nas łączy. Życzę wszystkim nam aby ten rok był rokiem pojednania narodowego – powiedział podczas uroczystości wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch.
W obchodach wzięli udział przedstawiciele parlamentu, władz miasta, służby mundurowe oraz mieszkańcy miasta.  Krajową Administrację Skarbową reprezentowali tutaj  Z-ca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej nadkom. Aneta Lechowicz, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego mł. insp. Andrzej Pasternak wraz z zastępcą podinsp. Arturem Jasińskim. W trakcie uroczystości wielokrotnie podkreślano znaczenie odpowiedzialności za ojczyznę i dojrzałego patriotyzmu. Tradycyjnie już przemyskie uroczystości zakończyło wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni i piosenek.
W uroczystościach upamiętniających 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na jarosławskim rynku uczestniczyła również delegacja Urzędu Skarbowego w Jarosławiu – Naczelnik Urzędu Grzegorz Pieszko oraz Zastępca Naczelnika Piotr Olejarz, którzy  złożyli wiązankę pod tablicą jarosławskiego ratusza.
Przedstawiciele KAS z Urzędu Skarbowego w Łańcucie : Jan Kumorek, Jacek Plizga i Jerzy Majkut wzięli udział także w uroczystych obchodach Święta Niepodległości  w Łańcucie
Również delegacja Urzędu Skarbowego w Ustrzykach Dolnych: Halina Nosal, Edwarda Szuba i Krzysztof Królicki, wzięła udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, składając wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego.
Przedstawiciele KAS wzięli udział także w uroczystościach, które odbyły się w Zespole Szkół Nr 1 w Kolbuszowej. Naczelnik Urzędu Skarbowego Jan Kochanowicz  oraz kierownik Andrzej Sudoł   złożyli także  kwiaty  przed Pomnikiem Żołnierzy i  Bohaterów na kolbuszowskim rynku.
Przedstawiciele KAS z Urzędu Skarbowego w Mielcu obecni byli także na mieleckich uroczystościach. Po mszy św. w Bazylice Mniejszej złożono kwiaty pod Pomnikiem Wolności.
W strzyżowskich uroczystościach Krajową Administrację Skarbową reprezentował  Naczelnik Urzędu Skarbowego Andrzej Dąbrowiecki.
Naczelnicy urzędów skarbowych wzięli także udział w uroczystościach patriotycznych w Przeworsku i Leżajsku.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 13.11.2017 Data publikacji: 13.11.2017 15:05 Data ostatniej modyfikacji: 15.11.2017 12:02
Autor: Edyta Chabowska Osoba publikująca: Agnieszka Siwy Osoba modyfikująca: Agnieszka Siwy
Rejestr zmian