«Powrót

Ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników

Ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników

Ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników

Od 1 stycznia 2017 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2016r.
o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników (Dz. U. z 2016r. , poz. 1961).
Ustawa umożliwia rolnikom sprzedaż produktów roślinnych i zwierzęcych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy. Produkty te rolnik i jego rodzina będą mogli sprzedawać nie tylko we własnym gospodarstwie, ale także na targach, wystawach lub festynach.
Rolnik, który zamierza sprzedawać sam własne produkty, musi 30 dni przez rozpoczęciem handlu zarejestrować taką działalność. W przypadku produkcji pochodzenia zwierzęcego musi złożyć wniosek do powiatowego lekarza weterynarii, a w przypadku produktów pochodzenia roślinnego - u powiatowego inspektora sanitarnego.

Rolnicy osiągający przychody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych są obowiązani prowadzić odrębnie za każdy rok podatkowy ewidencję sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych (np. w zeszycie). Ewidencja powinna co najmniej zawierać: numer kolejnego wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu, przychód narastająco od początku roku oraz ilość i rodzaj przetworzonych produktów. Ewidencję sprzedaży należy posiadać w miejscu sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych (niezależnie od formy opodatkowania).

Przychody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych do kwoty 20.000 zł rocznie są wolne od podatku dochodowego. Natomiast uzyskany w roku podatkowym przychód powyżej kwoty 20.000 zł, rolnik musi opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Sposób opodatkowania zależy od decyzji rolnika. Dochody z rolniczego handlu detalicznego z reguły opodatkowane są na ogólnych zasadach, czyli wg skali podatkowej. Jest również możliwość opodatkowania ich w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – wysokość ryczałtu 2% przychodów. Aby skorzystać z atrakcyjnej, ryczałtowej formy, należy złożyć w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy w terminie nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał te przychody, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód uzyskał w grudniu roku podatkowego.

Należy podkreślić, iż przepisy podatkowe przewidują sankcje dla rolnika nierzetelnie wpisującego przychody w ewidencji sprzedaży. W przypadku stwierdzenia nierzetelności tej ewidencji (czyli braku wpisania sprzedaży), organ podatkowy określi wartość niezaewidencjonowanego przychodu, i określi od tej kwoty ryczałt
w wysokości 10% ( pięciokrotność stawki 2%).

Niniejszy artykuł nie stanowi źródła prawa. Zainteresowani powinni zapoznać się
z treścią ustawy z dnia 16 listopada 2016r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników (Dz. U. z 2016r. , poz. 1961).
 

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 04.01.2017 Data publikacji: 04.01.2017 09:24 Data ostatniej modyfikacji: 04.01.2017 09:24
Autor: Magdalena Nanuś-Łęcka Osoba publikująca: Paweł Staszkiewicz Osoba modyfikująca: Paweł Staszkiewicz
Rejestr zmian