«Powrót

Chcemy umieć pomóc

Chcemy umieć pomóc

Chcemy umieć pomóc

Na podłodze leży fantom treningowy imitujący górną część ciała dorosłego człowieka. Splecione ręce ułożone na środkowej części klatki piersiowej fantoma.
Na podłodze leży fantom treningowy imitujący górną część ciała dorosłego człowieka. Przed nim klęczy osoba, rękoma uciska klatkę piersiową fantoma. Dookoła na krzesłach siedzą osoby i obserwują trening akcji ratowniczej.
Na stoliku stoi automatyczny defibrylator AED. W tle widać sale konferencyjną oraz kilka osób.
Na podłodze leży fantom treningowy imitujący górną część ciała dorosłego człowieka. . Przed nim klęczy osoba, rękoma uciska klatkę piersiową fantoma. Fantom ma przypięte dwie elektrody od urządzenia AED.
  • Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie przeprowadziła dla chętnych pracowników i funkcjonariuszy podstawowy kurs z udzielania pierwszej pomocy.
  • Była to okazja do poznania lub przypomnienia sobie podstawowych zachowań, które w sytuacji nagłego zdarzenia mogą uratować ludzkie życie.
  • Nie bój się działać, każda osoba udzielająca pierwszej pomocy korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

Ćwiczymy, bo chcemy umieć pomóc

W siedzibie Izby odbyły się 2 spotkania na których pracownicy i funkcjonariusze podarpackiej KAS mogli poznać i przećwiczyć reagowanie w sytuacji nagłego zagrożenia ludzkiego życia. Ćwiczyliśmy sposoby udzielania pomocy w sytuacji zasłabnięcia (utraty przytomności) oraz zatrzymania akcji serca. Poznaliśmy zasady działania automatycznego defibrylatora AED. Takie urządzenie znajduje się w wielu jednostkach organizacyjnych podkarpackiej KAS. Mieliśmy także możliwość ćwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na specjalnie do tego przystosowanym fantomie. 
Podobne spotkania odbyły się już w części jednostek organizacyjnych podkarpackiej KAS oraz planowane są w pozostałych.

Wezwij pomoc

Jeśli stan poszkodowanego tego wymaga lub sam nie będziesz potrafił udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym, jak najszybciej zadzwoń po pomoc. Ogólny alarmowy numer europejski, pod który należy dzwonić aby wezwać pomoc to 112. Po przekazaniu informacji nie rozłączaj się dopóki dyspozytor nie potwierdzi przyjęcia zgłoszenia.

Najważniejsze pierwsze 4 minuty !!!

Pamiętaj, pierwsze 4 minuty u poszkodowanego nieoddychającego są kluczowe. Po tym czasie, w wyniku niedotlenienia mózgu, dochodzi do nieodwracalnych zmian (w standardowych warunkach otoczenia).
Oceń stan poszkodowanego, sprawdź czy jest przytomny i skontroluj oddech (minimum 2 oddechy w ciągu 10 sekund):

  • jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, nieurazowy i oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej i monitoruj jego stan.
  • jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, urazowy  i oddycha, pod żadnym pozorem nie przenoś go w inne miejsce.
  • jeśli poszkodowany nie oddycha, niezwłocznie ewakuuj ją z miejsca zagrożenia (nawet przy obrażeniach kręgosłupa) i przejdź do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wykonuj masaż serca dopóki nie zjawią się inne służby ratownicze.

Podejmuj te czynności jeśli twoje zdrowie lub życie nie jest narażone!
Nie podawaj poszkodowanemu wody i innych napojów, jedzenia, czy leków. 

Byłeś świadkiem wypadku? Działaj!

W razie wypadku i potrzeby udzielania pierwszej pomocy przydatnym elementem wyposażenia samochodu będzie apteczka. Warto ją mieć zawsze w aucie. Apteczka powinna zawierać: 

  • jednorazowe lateksowe rękawiczki, 
  • maseczkę lub rurkę zabezpieczającą podczas wykonywania sztucznego oddychania metodą usta-usta, 
  • płócienną trójkątną chustę, 
  • specjalny koc tzw. folię ratowniczą,
  • elastyczne opaski uciskowe oraz materiały opatrunkowe.

Bezpieczeństwo ratownika jest najważniejsze

Zapamiętaj! Udzielając pierwszej pomocy w pierwszej kolejności zadbaj o swoje bezpieczeństwo. 
Udzielając pierwszej pomocy, ratownik powinien w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo swoje. Jeżeli ratownik dozna urazu, to służby ratunkowe, które przybędą na miejsce, będą musiały pomóc nie tylko osobie poszkodowanej, ale również jemu.