«Powrót

Pośrednicy i odbiorcy oleju opałowego- zmiany w przepisach

Pośrednicy i odbiorcy oleju opałowego- zmiany w przepisach

Pośrednicy i odbiorcy oleju opałowego- zmiany w przepisach


Realizując zadania nałożone na Krajową Administrację Skarbową w zakresie przestrzegania przepisów wynikających z Ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tekst jednolity Dz.U.2020.859 z dnia 2020.05.15.) Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu informuje:


Ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r., poz. 1556) wprowadzono nowy system kontroli obrotu paliwami opałowymi, który nałożył szereg obowiązków na podmioty uczestniczące w przewozie i obrocie paliwami opałowymi. Zgodnie z nowymi regulacjami podmiot zamierzający zużywać do celów opałowych wyroby akcyzowe jako zużywający podmiot olejowy (ZPO) lub prowadzić działalność gospodarczą jako pośredniczący podmiot olejowy (PPO) zobowiązany jest złożyć naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego, przed dniem wykonania pierwszej czynności z wykorzystaniem paliw opałowych, zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC-RU (art. 16b ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, dalej „u.p.a.").
Stosownie do postanowień art. 5 ust. 6 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (dalej ustawa SENT),  w przypadku dostawy paliw opałowych podmiot odbierający w dniu dostarczenia towaru zobowiązany jest uzupełnić zgłoszenie o:
1)    informację o ilości odebranego towaru;
2)    informację, że działa jako zużywający podmiot olejowy lub pośredniczący podmiot olejowy;
3)    oświadczenie, o którym mowa w art. 89 ust. 5 pkt 3 lit. a lub b ustawy u.p.a.
Z kolei, zgodnie z art. 6 ust.1, 2 i 5 ustawy SENT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw opałowych podmiot odbierający jest obowiązany, jeszcze przed rozpoczęciem przewozu towaru na terytorium kraju, przesłać do rejestru zgłoszenie, zawierające m.in.:
1)    informację, czy podmiot odbierający jest zużywającym podmiotem olejowym lub pośredniczącym podmiotem olejowym
2)    oświadczenie, o którym mowa w art. 89 ust. 5c pkt 3 ustawy u.p.a.,
oraz uzupełnić zgłoszenie o informację o ilości odebranego towaru w dniu dostarczenia towaru.


I wreszcie, stosownie do art. 6a ust. 3 ustawy SENT w przypadku dostawy paliw opałowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, w przypadku dostawy niezwiązanej z przewozem, podmiot nabywający nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu przeniesienia posiadania lub własności towaru zobowiązany jest uzupełnić zgłoszenie o:
1)    informację o ilości odebranego towaru;
2)    informację, że działa jako zużywający podmiot olejowy lub pośredniczący podmiot olejowy;
3)    oświadczenie, o którym mowa w art. 89 ust. 5 pkt 3 lit. a lub b ustawy u.p.a..

Stosownie do art. 24 ust. 1b ustawy SENT w przypadku gdy odpowiednio podmiot odbierający lub podmiot nabywający nie wykona obowiązku uzupełnienia zgłoszenia o informacje o odbiorze paliwa opałowego naczelnik urzędu celno-skarbowego nakłada karę pieniężną w wysokości:
1)    5000 zł – w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą;
2)    1000 zł – w przypadku podmiotu nieprowadzącego działalności gospodarczej (np. osoba fizyczna, wspólnota mieszkaniowa).

 

Rejestr zmian