«Powrót

Brexit - informacja dla przedsiębiorców

Brexit - informacja dla przedsiębiorców

Brexit - informacja dla przedsiębiorców

Mając na uwadze konieczność właściwego przygotowania się do skutków wystąpienia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej (tzw. BREXIT) w tym potrzebę dołożenia wszelkich starań, aby proces ten przebiegł w miarę możliwości jak najsprawniej, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu przekazuje następujące informacje.
Brexit stworzy nową sytuację prawną w porównaniu z obecną, kiedy nie obowiązują formalności celne w handlu towarami unijnymi pomiędzy Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a pozostałymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Dla przedsiębiorców oznaczać to będzie konieczność dopełnienia standardowych formalności celnych w przypadku wywozu lub przywozu towarów w handlu pomiędzy Polską
a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Przedsiębiorcy powinni przygotować się do stosowania operacji celnych, adekwatnych do kierunku handlu (przywóz/wywóz/tranzyt). Jak wynika z Komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów o gotowości na zmiany po zakończeniu okresu przejściowego między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem z dnia 9 lipca 2020 r. Unia Europejska dołoży wszelkich starań, aby osiągnąć w przyszłości ambitne porozumienie ze Zjednoczonym Królestwem.
Z niniejszego komunikatu wynika również, że „[…] nawet w przypadku najbardziej ambitnego przyszłego partnerstwa – opartego na wytycznych negocjacyjnych Unii Europejskiej dotyczących nowego partnerstwa ze Zjednoczonym Królestwem, przyjętych w dniu 25 lutego 2020 r. oraz na projekcie tekstu umowy w sprawie nowego partnerstwa między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem, opublikowanym w dniu 17 marca 2020 r. – od dnia 1 stycznia 2021 r. nastąpią daleko idące i automatyczne zmiany i konsekwencje dla obywateli, konsumentów, przedsiębiorstw, administracji publicznych, inwestorów, studentów i naukowców.

Niezależnie od wyniku toczących się negocjacji zmiany te są nieuniknione ze względu na decyzję Zjednoczonego Królestwa o wycofaniu się z Unii Europejskiej, jej jednolitego rynku oraz unii celnej. Swobodny przepływ osób, towarów i usług przewidziany w prawie Unii przestanie obowiązywać wraz z zakończeniem okresu przejściowego. Będzie to miało daleko idące skutki, w szczególności dla handlu transgranicznego towarami i usługami, jak również dla mobilności ludzi […]".

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego
w Przemyślu informuje Państwa w szczególności, że w przypadku handlu z Wielką Brytanią:

  • powinni się Państwo zapoznać się z formalnościami i procedurami celnymi, ponieważ Wielka Brytania od 1 stycznia 2021 r. będzie krajem trzecim, takim jak np. Ukraina. Firmy powinny przygotować się na dłuższy czas formalności celnych i granicznych;
  • dotychczasowe numery EORI wydane w Wielkiej Brytanii nie będą ważne i należy postarać się o EORI w Polsce/UE;
  • jeżeli firma uzyskała status AEO w Wielkiej Brytanii, to nie będzie on ważny w Polsce/UE;
  • będą musiały udowodnić status pochodzenia towarów, aby uzyskać traktowanie preferencyjne na mocy ewentualnej przyszłej umowy między UE a Wielką Brytanią; w przypadku braku umowy między UE a Wielką Brytanią nie będzie handlu na zasadach preferencyjnych;
  • należy śledzić na bieżąco informacje publikowane na stronach:
  1. https://www.podatki.gov.pl/clo/brexit/ (link otwiera nową stronę w innym serwisie)
  2. https://ec.europa.eu/taxation_customs/uk-withdrawal-pl; https://www.gov.uk/ (link otwiera nową strone w innym serwisie)

Niezależnie od powyższego Naczelnik Urzędu przekazuje w załączeniu prezentację przygotowaną przez Departament Ceł Ministerstwa Finansów „UE/POLSKA – WIELKA BRYTANIA. 1.01.2021. Przygotowania. Obszar Celny. 29 lipca 2020 r."

Link do prezentacji

Dodatkowe informacje dotyczące konsekwencji BREXIT-u dla przedsiębiorców znajdują się również na stronach Ministerstwa Finansów oraz stronach Unii Europejskiej pod adresami:

Ponadto Krajowa Informacja Skarbowa, udziela podatnikom odpowiedzi na pytania telefoniczne i mailowe. W systemie zapowiedzi głosowej infolinii, po wybraniu opcji „przepisy celne" została utworzona odrębna kolejka, gdzie można uzyskać odpowiedzi na pytania w zakresie „Przepisy celne i Brexit".
Dane kontaktowe jak poniżej:

22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)
801 055 055 (z telefonów stacjonarnych)
+48 22 330 03 30 (z zagranicy)