«Powrót

Zastępca Szefa KAS nadinsp. Piotr Walczak z wizytą na Podkarpaciu

Zastępca Szefa KAS nadinsp. Piotr Walczak z wizytą na Podkarpaciu

Zastępca Szefa KAS nadinsp. Piotr Walczak z wizytą na Podkarpaciu

Zastępca Szefa KAS na spotkaniu z funkcjonariuszami
Zastępca Szefa KAS odbiera meldunek na granicy
  • W dniach 24-25 stycznia 2019 r. Z-ca Szefa KAS nadinsp. Piotr Walczak wizytował jednostki KAS w woj. podkarpackim.
  • Wiceminister finansów rozmawiał z przedstawicielami podkarpackiej KAS o zadaniach kontrolnych, funkcjonowaniu urzędów skarbowych oraz granicznych oddziałów celnych.
Podczas narady roboczej, która odbyła się 24 stycznia 2019 r. w Przemyślu Zastępca Szefa KAS spotkał się z kierownictwem Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie i Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego.
 
Minister Piotr Walczak pozytywnie ocenił funkcjonowanie Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie i Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego, podkreślając, że sukces gospodarczy naszego kraju, to w dużej mierze zasługa skutecznych działań funkcjonariuszy i pracowników Krajowej Administracji Skarbowej.
 
Wykonanie dochodów budżetu państwa przez Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie w 2018 r. według wstępnych wyliczeń wyniosło ponad 8,3 mld złotych. Wpływy budżetowe z podatków i cła zrealizowane w 2018 r. przez KAS w woj. podkarpackim były wyższe o blisko 867 mln złotych w porównaniu do 2017 r.
 
Uczestnicy spotkania w Przemyślu podsumowali  również wyniki realizacji zadań w obszarze kontroli podatkowych prowadzonych przez urzędy skarbowe na Podkarpaciu i kontroli celno-skarbowych realizowanych przez Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.
 
W trakcie wizyty minister Piotr Walczak spotkał się z kadrą kierowniczą i pracownikami Urzędu Skarbowego w Przemyślu, a także z naczelnikami: Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie oraz urzędów  skarbowych w Jarosławiu i Lubaczowie.
Podczas spotkania w Urzędzie Skarbowym w Przemyślu Z-ca Szefa KAS podziękował  pracownikom  za zaangażowanie w wykonywanie obowiązków służbowych, które jak podkreślił, ma ogromny wpływ na realizację dochodów budżetowych. Wśród priorytetowych zadań na 2019 rok, minister Piotr Walczak wskazał wdrożenie usługi Twój e-Pit, dzięki której zeznania podatkowe za 2018 r. zostaną przygotowane przez KAS w formie elektronicznej dla podatników rozliczających się na formularzach PIT 37 i PIT 38.
Wiceminister finansów przedstawił również założenia dalszej modernizacji Krajowej Administracji Skarbowej m.in. w zakresie informatyzacji oraz w obszarze kadr i płac.
 
Z-ca Szefa KAS odwiedził oddziały celne w Medyce, Krościenku, Budomierzu  i Korczowej. Zapoznał się z bieżącą sytuacją na polsko- ukraińskiej granicy oraz wynikami działań realizowanych przez funkcjonariuszy KAS w 2018 r. w zakresie obsługi ruchu granicznego i zwalczania przestępczości. W Krościenku i Budomierzu, gdzie odprawy graniczne odbywają się w całości po stronie polskiej, minister Piotr Walczak spotkał się także z przedstawicielami służby fiskalnej Ukrainy.
 
Z-ca Szefa KAS dziękował funkcjonariuszom pełniącym służbę na przejściach granicznych za skuteczność i efektywność działań kontrolnych, które mają wpływ zarówno na budżet kraju, jaki i bezpieczeństwo zewnętrznej granicy UE.  Wiceminister przedstawił też funkcjonariuszom plany modernizacji KAS na lata 2019-2020 w zakresie doposażenia przejść granicznych.
 
Podczas wizyty na Podkarpaciu minister Piotr Walczak podkreślił znaczenie projektu Cyfrowa Granica*, realizowanego z udziałem ekspertów Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Jak zaznaczył, to najważniejszy od 10 lat projekt dotyczący wsparcia obsługi ruchu granicznego, prowadzony pod nadzorem Ministerstwa Finansów.
 
*System Cyfrowa Granica zastąpi na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej użytkowany dotąd Zintegrowany System Obsługi Granicy CAIFS II. Istotą zmiany jest znaczące udoskonalenie metod obsługi osób, pojazdów i towarów w obrębie drogowych i kolejowych przejść granicznych oraz poszerzenie możliwości wsparcia obsługi o nowe rodzaje ruchu, tj. graniczny ruch lotniczy, morski ruch promowy, morski ruch kontenerowy i morski ruch towarowy. Projekt zakłada również zintegrowanie nowego Systemu z produktami prowadzonego w poprzednich latach programu informatyzacji e Cło. W szczególności dotyczy to systemów obsługujących zgłoszenia przywozowe, wywozowe i operacje tranzytowe oraz systemu dostarczającego usługę zintegrowanej i scentralizowanej analizy ryzyka.