«Powrót

Zamiast cementu i kleju.. 80 kg sproszkowanych odpadów.

Zamiast cementu i kleju.. 80 kg sproszkowanych odpadów.

Zamiast cementu i kleju.. 80 kg sproszkowanych odpadów.

Rozdarty worek z szarym proszkiem
Worek papierowy
Worki papierowe oraz wysypany szary proszek
Szary proszek
W niespełna 3 dni funkcjonariusze KAS z  Oddziału Celnego w Medyce udaremnili przemyt do Polski 80 kg odpadów.  Towar w postaci sproszkowanych wkładów katalizatorów samochodowych przemycany był w opakowaniach sugerujących zawartość cementu lub kleju do płytek ceramicznych. Od początku roku funkcjonariusze KAS z Podkarpacia przechwycili 198 kg i 11,5 tys. litrów odpadów. 
 
Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej (KAS) podczas kontroli pojazdów na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce (21 lipca br.) skierowali do szczegółowej rewizji dwa samochody osobowe, kierowane przez obywateli Ukrainy.
 
W wyniku podjętych działań, w każdym z pojazdów ujawniono papierowe opakowania o wadze 25,25 kg  z napisem sugerującym zawartość cementu. Po otwarciu worków, funkcjonariusze ustalili, że w obydwu przypadkach zamiast cementu w środku znajdują się zmielone wkłady katalizatorów samochodowych. Obydwaj kierowcy (43 i 34 lat) przyznali się do przemytu tłumacząc, że zamierzali sprzedać towar po polskiej stronie granicy.
 
Podobny przypadek odnotowany został 2 dni później także podczas kontroli na przejściu granicznym w Medyce.  Tym razem w osobowym volkswagenie na polskich numerach rejestracyjnych, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli sześć pięciokilogramowych worków z oznakowaniem sugerującym zawartość kleju do płytek ceramicznych. Po zbadaniu zawartości worków, okazało się że to także sproszkowane wkłady katalizatorów samochodowych.  30-letni kierowca nie przyznał się do próby przemytu.
 
W stosunku do sprawców przemytu wszczęto postępowania karne skarbowe. Wszystkie trzy przypadki zostały zaliczone przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska jako odpad.
 
Od początku 2018 r. funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej (KAS) z Podkarpacia udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu 198 kg i 11,5 tys. litra odpadów. Większość przypadków odnotowana została na przejściu granicznym w Medyce.