«Powrót

Korczowa. Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 1,5 miliona szt. papierosów w belach z papierem

Korczowa. Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 1,5 miliona szt. papierosów w belach z papierem

Korczowa. Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 1,5 miliona szt. papierosów w belach z papierem

Magazyn z workami wypełnionymi zatrzymanymi papierosami
Bele przewożonego papieru
Funkcjonariusz rozcina belę papieru
Funkcjonariusz rozchyla warstwy rozciętego papieru, w środku znajdują się papierosy
Przemyt ponad 1,5 miliona sztuk ( 76 870 paczek) papierosów wykryli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) podczas kontroli ciężarówki na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej. Kontrabanda o rynkowej wartości  ponad 1 miliona  złotych ukryta była w belach z papierem. Wydobycie kontrabandy trwało ponad dobę.
 
38-letni kierowca ukraińskiej ciężarówki przewoził towar w postaci ośmiu bel z papierem używanym w produkcji tektur.  Towar został zgłoszony do procedury tranzytu i miał trafić do odbiorcy w jednym z krajów UE.
 
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Korczowej postanowili sprawdzić przewożony ładunek i podjęli decyzję o prześwietleniu ciężarówki urządzeniem RTG a następnie przeprowadzili rewizję naczepy.   
 
Podczas kontroli okazało się, że w  pięciu belach z papierem znajdują się papierosy produkcji zagranicznej bez polskich znaków akcyzy.  Rozładunek i dotarcie do kontrabandy okazało się bardzo pracochłonne i wymagało dużego wysiłku fizycznego.  Każda z bel o wymiarach 2,5 metra x 1,5 metra ważyła 2,5 tony. 
 
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli w ciężarówce łącznie 1 537 400 szt. papierosów ( 76 870 paczek), których rynkową wartość szacuje się na ponad  milion zł.
 
Gdyby papierosy trafiły do czarnorynkowej sprzedaży na terenie Polski, Skarb Państwa straciłby ponad 1,7 mln złotych z tyt. nieuiszczonych należności celno-podatkowych.
 
Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego wszczęli postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, rekwirując nielegalny towar i ciężarówkę. Aktualnie trwają ustalenia skąd pochodziły papierosy i kto miał być ich faktycznym odbiorcą. 
 
Za przemyt takiej ilości papierosów grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat. 
 
 
obejrzyj film z wykrycia papierosów

Pliki do pobrania