«Powrót

KAS gospodarzem spotkania Grupy Eksperckiej CELBET

KAS gospodarzem spotkania Grupy Eksperckiej CELBET

KAS gospodarzem spotkania Grupy Eksperckiej CELBET

W dniach 24-25 kwietnia 2018 r. w Warszawie odbyło się spotkanie grupy CELBET. Uczestniczył w nim Szef KAS Marian Banaś. Wśród ekspertów grupy CELBET z Polski są m.in. funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej z Rzeszowa.
 
Podczas spotkania omówione zostały: realizacja założeń drugiej edycji projektu CELBET, wyzwania przed którymi stoją zespoły eksperckie oraz nowe rozwiązania dotyczące ochrony lądowej zewnętrznej granicy UE.
W dwudniowej sesji, której gospodarzem była Krajowa Administracja Skarbowa, wzięli udział przedstawiciele 11. krajów członkowskich projektu CELBET, Komisji Europejskiej, OLAF, a także współpracujących z administracją celną agencji FRONTEX i EUROPOL.
 
Podsumowując spotkanie, przedstawiciel KE ds. cła i podatków (TAXUD), Philip Kermode podkreślił dużą rolę podjętych przez zespół CELBET działań i wypracowanych rozwiązań. Wyraził również entuzjazm i zapewnił o pełnym wsparciu ze strony TAXUD.
 
Nowością w drugiej edycji projektu CELBET są grupy kontaktowe przejść granicznych i public relations, które będą służyć wymianie informacji oraz opracowaniu dobrych praktyk i dzieleniu się efektywnymi rozwiązaniami. Najbliższe spotkania robocze grup eksperckich odbędą się w siedzibie CELBET w Warszawie już maju.
 
Czym jest CELBET?
 
Grupa Ekspercka „CELBET 2" do spraw wschodniej i południowo-wschodniej lądowej granicy zewnętrznej UE specjalny zespół ekspertów ds. wschodniej i południowo-wschodniej granicy lądowej UE (CELBET) jest inicjatywą 11 państw członkowskich UE: Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Węgier, Słowacji, Chorwacji, Rumunii, Bułgarii i Grecji.
 
Wśród członków grupy CELBET 2 są funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie: podinsp. Bartosz Gruszecki lider podgrupy ds. współpracy międzyinstytucjonalnej i z krajami trzecimi oraz kom. Aneta Łomańska- Grzegorzak- w zakresie prac podgrupy  zajmującej się oceną i zarządzaniem przejściami granicznymi.
 
Głównym celem zespołu jest wzmocnienie i poprawa współpracy operacyjnej przy użyciu nowego sposobu pracy opartego na rzeczywistej koordynacji operacyjnej, głębszej wymianie informacji i łączeniu zasobów ludzkich, a tym samym przyczynienia się do wdrożenia wspólnych przepisów celnych oraz polityki celnej.
Zespół ekspertów wykorzystuje pracę wykonaną przez różne grupy projektowe (np. Zarządzanie ryzykiem, szkolenia, pomiar wyników, współpraca międzynarodowa i między agencyjna) i opracuje te wyniki w celu osiągnięcia synergii między różnymi działaniami na poziomie narodowym i regionalnym. Zespół ekspertów, pracujący pod nadzorem DG TAXUD, zapewnia wiedzę specjalistyczną i przedstawia wnioski oparte na praktycznych doświadczeniach z koordynacji operacyjnej i osiągniętych wyników w celu dalszej poprawy zarządzania operacyjnego wschodnią i południowo-wschodnią granicą lądową UE. Grupa reprezentuje wspólne interesy administracji celnych obsługujących lądowe przejścia graniczne na wschodniej i południowo-wschodniej granicy lądowej UE. Jej działania uwzględniają specyfikę 133 takich przejść.
 
Kontynuacja projektu (pod nazwą CELBET 2) oparta będzie na wykorzystaniu wyników i doświadczenia zdobytych w ramach obecnego projektu. Celem CELBET 2 będzie zagwarantowanie zrównoważonej ochrony dla całej UE poprzez zapewnienie najwyższej jakości kontroli celnej na zewnętrznej granicy lądowej UE.