«Powrót

Kampania KAS - „HAZARD? Nie, dziękuję”

Kampania KAS - „HAZARD? Nie, dziękuję”

Kampania KAS - „HAZARD? Nie, dziękuję”

Wykład funkcjonariuszki KAS skierowany do młodzieży
Plakat promujący akcję
Grafika - Podkarpacki Kurator Oświaty
Podkarpacka KAS rozpoczęła działania edukacyjne w ramach ogólnopolskiej kampanii KAS w obszarze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych.  Spotkania odbędą się w blisko 70 placówkach edukacyjnych woj. podkarpackiego. Funkcjonariusze KAS spotkają się nie tylko z uczniami, ale także nauczycielami i rodzicami  oraz studentami.
Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych przez Fundację CBOS wskazują, że ponad 50 tys. Polaków jest silnie uzależnionych od gier hazardowych, a blisko 200 tys. narażonych na ryzyko uzależnienia. 
Najbardziej narażeni na uzależnienie od hazardu są młodzi ludzie - wyniki badań pokazują, że im młodszy jest gracz, tym większe jest to prawdopodobieństwo.
 
Dostrzegając zagrożenie uzależnienia młodzieży od hazardu Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną „HAZARD? Nie, dziękuję!". Celem naszych działań jest zmniejszenie liczby osób uczestniczących w nielegalnym procederze urządzania i prowadzenia gier hazardowych, w tym w sieci Internet, a także podniesienie świadomości młodych osób na temat zagrożeń jakie niesie hazard, a w konsekwencji uzależnienie od niego.
 
W pierwszym spotkaniu edukacyjnym w Przemyślu, które odbyło się 28.11 br. w  Zespole Szkół Salezjańskich, wziął udział Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie kom. Grzegorz Skowronek oraz Kierownik Dział Laboratorium Celno-Skarbowe nadkom. Ilona Kućmierczyk. 
 
Podczas spotkania młodzież została zapoznana z wiedzą pokazującą ryzyka, pojawiające się przy różnego rodzaju grach, zarówno na automatach, jak i zakładach wzajemnych np. (obstawianie meczy sportowych), loteriach, czy konkursach SMS. Prowadzący spotkanie omówili także skutki wywoływane przez uzależnienie od hazardu, pokazując że hazardzista to osoba chora, która poddana odpowiedniemu leczeniu, przy wsparciu bliskich, ma szansę na powrót do normalnego życia.
 
Badania przeprowadzone przez CBOS potwierdzają, że stale wzrasta  udział grających w nielegalnie urządzanych grach hazardowych, młodocianych poniżej 18 lat 2,8 % ogółu grających oraz osób w wieku 18 do 24 lat 13,4% ogółu grających. 
Uzależnienie od hazardu jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny. Stąd program kampanii zakłada przekaz, który trafi nie tylko do ludzi młodych, ale także do rodziców i nauczycieli w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i studentów. 
 
Tematyka kampanii uwzględnia również problem wykorzystywania sieci Internet przez podmioty nielegalnie urządzające gry hazardowe. 
 
Finał akcji, prowadzonej pod patronatem honorowym Podkarpackiego Kuratora Oświaty zaplanowany został na koniec czerwca przyszłego roku.