«Powrót

Funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili przemyt zabytkowej ikony.

Funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili przemyt zabytkowej ikony.

Funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili przemyt zabytkowej ikony.

fot. zatrzymana ikona
fot. zatrzymana ikona

Funkcjonariusze  Służby Celno- Skarbowej (KAS)  podczas kontroli pojazdów na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej udaremnili przemyt malowanej na drewnie ikony bizantyjskiej  z wizerunkiem Św. Mikołaja.

Ikonę przewoziła obywatelka Niemiec, która w minioną niedzielę, 25 sierpnia br. przekraczała polsko- ukraińską granicę w Korczowej.
63- letnia kobieta, podróżująca osobowym BMW  mimo, że miała taki obowiązek, nie zgłosiła obrazu do kontroli.  Jak tłumaczyła, nie sądziła, że jest to konieczne.
Obraz znajdujący się w jednym z bagaży to jeden z najpopularniejszych typów ikonograficznych św. Mikołaja -  typ popiersiowy z księgą Ewangelii w lewej ręce.
Ikona została zatrzymana do dalszego postępowania, podczas którego powołany rzeczoznawca oceni jej wartość, w tym także wartość zabytkową.


 Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie przypomina, że na przywóz do Polski przedmiotów o charakterze zabytkowym nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przywóz dokonywany jest z państw nienależących do Unii Europejskiej, to należy przywożony obiekt zgłosić w oddziale celnym, w celu objęcia go odpowiednią procedurą celną. Przypominamy także, że w  przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, w rozumieniu przepisów celnych obowiązują następujące stawki: celna- 0 % oraz podatku VAT- 8 % od zadeklarowanej wartości towaru. Natomiast w przypadku wywozu, pozwolenie na wywóz zabytków z Polski na stałe, wydaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast na wywóz czasowy, właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych, wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje Dyrektor Biblioteki Narodowej.

W 2018 r.  funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli na polsko-ukraińskich  przejściach granicznych w woj. podkarpackim udaremnili przemyt 611 przedmiotów o wartości historycznej. Były wśród nich przedmioty kolekcjonerskie,  nieśmiertelniki,  lornetki, czapki, manierki, medale, bagnety i zegary.