«Powrót

Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt wojskowych przedmiotów o charakterze historycznym.

Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt wojskowych przedmiotów o charakterze historycznym.

Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt wojskowych przedmiotów o charakterze historycznym.

fot. KAS
fot. KAS
Bagnet, manierka, kubek, kanister, nieśmiertelniki oraz guziki noszące znamiona przedmiotów zabytkowych, wykryli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w  Korczowej.
 
Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Korczowej dokonywali rutynowej kontroli kursowego autokaru Czerniowce- Wrocław, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy przez przejście granicznej w Korczowej. 
Kontrolując bagaże, funkcjonariusze wykryli w jednym z nich nietypowe przedmioty, noszące znamiona zabytków. Były to nieśmiertelniki, bagnet, manierka, kubek, kanister a także guziki. 
 
Przewożący przedmioty mężczyzna, ob. Polski wyjaśnił, że cześć przedmiotów została kupiona na targu we Lwowie, cześć wylicytowana na aukcji internetowej. 33- latek tłumaczył, że nie miał świadomości, że przekraczając granicę z przedmiotami mającymi wartość historyczną , należy dokonać zgłoszenia i dopełnić formalności. 
 
Wykryte podczas kontroli przedmioty, zostały zatrzymane do dalszego postępowania, podczas którego biegli ocenią ich wartość historyczną.
 
To kolejna w tym roku, udaremniona przez funkcjonariuszy KAS z Podkarpacia, próba nielegalnego przewozu przez granicę przedmiotów o wartości historycznej.  W styczniu br. funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Korczowej dwukrotnie zatrzymali przedmioty o charakterze historycznym m.in. lornetki, czapki, manierki, medale, bagnet i zegary (łącznie 164 szt.).
 
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że na przywóz przedmiotów zabytkowych do Polski nie są wymagane dodatkowe dokumenty, należy jednak pamiętać,  że jeżeli przywóz dokonywany jest z państw nienależących do Unii Europejskiej, to należy przywożony obiekt zgłosić, w celu objęcia go procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną.
W przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie (w rozumieniu przepisów celnych) obowiązują następujące stawki: celna: 0%, a w przypadku podatku VAT : 8% od zadeklarowanej wartości celnej towaru.
 
Natomiast w przypadku wywozu, pozwolenie na wywóz zabytków z Polski na stałe, wydaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast na wywóz czasowy, właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych, wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje Dyrektor Biblioteki Narodowej.
 
W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim udaremnili 7 przypadków nielegalnego przewozu przedmiotów zabytkowych. Zatrzymano łącznie 239 zabytków, w tym przedmioty archeologiczne, kolekcjonerskie, zdjęcia, legitymacje, papierośnice, grot oszczepu, narzędzia krzemienne, ikony. Najwięcej przypadków odnotowano na  przejściu granicznym w Medyce.