«Powrót

Chroniony pławikonik w tabletkach. Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej udaremnili przemyt 1,5 tysiąca szt. kapsułek

Chroniony pławikonik w tabletkach. Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej udaremnili przemyt 1,5 tysiąca szt. kapsułek

Chroniony pławikonik w tabletkach. Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej udaremnili przemyt 1,5 tysiąca szt. kapsułek

Równo ustawione w rzędzie na polce opakowania z preparatem z pławikonika
Opakowanie z preparatem z pławikonika na zbliżeniu
1500 szt. kapsułek zawierających w swoim składzie wyciąg z chronionego pławikonika japońskiego (Hippocampus japonicus) zatrzymali na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu  funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS). Niezgłoszony do kontroli towar, bez odpowiednich zezwoleń próbowali przewieźć przez granicę obywatele Ukrainy. 
 
Do udaremnienia prób przemytu doszło na polsko – ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu.  Podczas kontroli wjeżdżającego do Polski samochodu osobowego na ukraińskich numerach rejestracyjnych, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej  wykryli 1200 szt. kapsułek zawierających ekstrakt z chronionego, na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), pławikonika japońskiego.  Ochronie, zgodnie z tą konwencją, podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub produkty z nich wykonane np. tak jak w tym przypadku medykamenty medycyny azjatyckiej.
 
Tabletki ukryte były w skrytkach samochodu, a do ich własności przyznał się kierujący pojazdem obywatel Ukrainy. Mężczyzna nie zgłosił towaru do kontroli. Nie posiadał także odpowiedniego zezwolenia, na podstawie którego mógłby legalnie przewieźć kapsułki przez granicę. 
 
Na kolejną partię tabletek zawierających ekstrakt pławikonika, natrafili funkcjonariusze tego samego dnia także na przejściu granicznym w Budomierzu,  podczas kontroli autokaru jadącego z Ukrainy do Szczecina. Tym razem w jednym  z bagaży obywatela Ukrainy, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej wykryli 300 szt. kapsułek. 
 
Wykryte tabletki zostały zatrzymane do dalszego postępowania. Przeciwko  podejrzanym o przemyt obywatelom Ukrainy wszczęte zostały postępowania karne. 
 
To kolejne od początku roku udaremnione próby przemytu tabletek tego typu. 9 lutego funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce udaremnili przemyt tysiąca szt. kapsułek,  a końcem stycznia funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej z Korczowej i Budomierza zabezpieczyli kolejne 500 szt. 
W 2018 r, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej w woj. podkarpackim udaremnili przemyt łącznie 7,5 tysiąca szt. kapsułek z wyciągiem z pławikonika. 
 
Służba Celno- Skarbowa wykrywając nielegalny przewóz przez granicę okazów zagrożonych wyginięciem dba o to, aby żaden gatunek dzikiego zwierzęcia czy rośliny nie stał się przedmiotem niezrównoważonej eksploatacji przez handel międzynarodowy. Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.
 
Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.