«Powrót

Brytyjczyki zawrócone na Ukrainę

Brytyjczyki zawrócone na Ukrainę

Brytyjczyki zawrócone na Ukrainę

Na zdjęciu koty nielegalnie przewożone przez granicę
Na zdjęciu koty nielegalnie przewożone przez granicę

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce udaremnili nielegalny przewóz przez granicę 6 kotów rasy brytyjskiej i szkockiej. Wg przedstawionych dokumentów zwierzęta te urodzone były w latach 2015-2016, natomiast wygląd przewożonych kotów wskazywał, że są one dużo młodsze i mogą mieć nie więcej niż 6 miesięcy. Zwierzęta przewożono w dwóch niewielkich opakowaniach kartonowych z otworami, które miały zapewniać dopływ powietrza. Zwierzęta nie posiadały wszczepionych czytników chip, nie stwierdzono również danych chip z paszportów w systemie „identyfikacja.pl" w związku z powyższym zwierzęta wraz z kierowcą zostały zawrócone na Ukrainę.

Posiadanie wymaganych prawem dokumentów weterynaryjnych przy przewozie zwierząt ma szczególe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa epizootycznego i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu chorób zakaźnych zwierząt. Zwierzęta domowe, towarzyszące podróżnym (psy, koty, fretki, w liczbie nieprzekraczającej 5 sztuk zwierząt) mogą być przywożone do Polski, pomiędzy państwami członkowskimi Unii pod warunkiem, że zwierzę musi posiadać elektroniczny identyfikator, być zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz posiadać dokumenty potwierdzające fakt szczepienia (paszport zwierząt lub świadectwo weterynaryjne). Dodatkowo, jeżeli podróżny przemieszczający się ze zwierzęciem domowym przez granicę nie jest jego właścicielem – konieczne jest pisemne upoważnienie podpisane przez właściciela.

W razie przewozu większej liczby zwierząt (jak w opisywanym przypadku), niezbędne jest poddanie ich granicznej kontroli weterynaryjnej (na podkarpackiej granicy jest to możliwe na przejściu granicznym w Korczowej). W przypadku przywozu – w zależności od tego z jakiego państwa trzeciego (spoza UE) do jakiego państwa członkowskiego UE przywożone są zwierzęta, wymagania te mogą być rozszerzone o obowiązek przeprowadzenia badania efektywności szczepienia lub kwarantannę. Natomiast w przypadku wywozu z Polski do państwa trzeciego (tj. poza UE) zwierząt domowych należy zapoznać się z wymaganiami, jakie zostały ustanowione w tym państwie trzecim. Zwierzę powinno mieć paszport zwierząt (co jest istotne przy powrocie do kraju) oraz spełniać warunki ustanowione w danym państwie trzecim.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 29.01.2018 Data publikacji: 29.01.2018 07:15 Data ostatniej modyfikacji: 31.01.2018 12:17
Autor: Agnieszka Siwy Osoba publikująca: Paweł Staszkiewicz Osoba modyfikująca: Paweł Staszkiewicz
Rejestr zmian