«Powrót

Przewozisz 10 tys. euro lub więcej? Pamiętaj o zgłoszeniu na granicy

Przewozisz 10 tys. euro lub więcej? Pamiętaj o zgłoszeniu na granicy

Przewozisz 10 tys. euro lub więcej? Pamiętaj o zgłoszeniu na granicy

wykryte środki pieniężne leżą w plikach na stole
  • Osoba, która wjeżdża do UE lub wyjeżdża z UE i przewozi środki pieniężne o wartości 10 tys. euro albo więcej ( lub równowartość w innej walucie) ma obowiązek zgłosić ten fakt w formie pisemnej.
  • Na przejściu granicznym w Medyce  funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykryli kolejne przypadki naruszenia obowiązujących przepisów wśród podróżnych przekraczających polsko- ukraińską granicę.

W miniony weekend funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Medyce skierowali do kontroli wjeżdżającego do Polski busa na ukraińskich numerach rejestracyjnych.
Podczas rewizji okazało się, że kierujący pojazdem 32- letni obywatel Ukrainy przewoził w bagażu  ponad 33 tysiące euro, których nie zgłosił do kontroli.
Wobec kierowcy wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe, do którego na poczet grożącej kary zabezpieczona została kwota 15 tys. złotych.

 

Obowiązku zgłoszenia nie dokonał także jeden z pasażerów busa, u którego funkcjonariusze wykryli ponad 15 tys. euro.  Na 27-letniego obywatela Ukrainy nałożony został mandat karny w wysokości 5,2 tys. złotych.

 

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że niedopełnienie obowiązku zgłoszenia przewozu przez granicę środków w ww. wysokości lub podanie w deklaracji nieprawdziwych danych podlega karze grzywny.