«Powrót

Współpraca ze Stowarzyszeniem Rodzin „Otwarty Umysł”

Współpraca ze Stowarzyszeniem Rodzin „Otwarty Umysł”

Współpraca ze Stowarzyszeniem Rodzin „Otwarty Umysł”

Pracownik urzędu na spotkaniu z podopiecznymi Stowarzyszeniem Rodzin „Otwarty Umysł

Na spotkaniu z podopiecznymi Stowarzyszenia Rodzin „Otwarty Umysł", ekspertka z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wyjaśniała, jak odliczyć poniesione wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej oraz ulgi na dzieci. Nie zabrakło informacji o mikrorachunku podatkowym oraz o usłudze Twój e-PIT, z której będzie można skorzystać od 15 lutego.

Główną część spotkania wypełniły tematy związane ze stosowaniem ulgi rehabilitacyjnej. Zarówno osoby niepełnosprawne, jak i utrzymujące osobę niepełnosprawną mogą uwzględnić przy obliczaniu podatku wydatki na rehabilitację albo związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki, które zostały wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są to w szczególności wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych, przystosowanie pojazdów mechanicznych, zakup i naprawę indywidualnego sprzętu rehabilitacyjnego, odpłatny pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, opiekę pielęgniarską w domu lub związane z przejazdami i transportem, oraz ściśle określone wydatki na leki.  Niektóre odliczenia mogą być wykazane wyłącznie w wysokości nieprzekraczającej określonych w ustawie limitów i do tej grupy należą opłaty poniesione na przewodników osób niewidomych, utrzymanie psa asystującego, używanie samochodu osobowego. Na spotkaniu nie zabrakło informacji o zasadach korzystania z ulgi prorodzinnej. Rodzice lub opiekunowie prawni, wychowujący dzieci, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, mogę korzystać z ulgi bez względu na ich wiek.

Podopieczni Stowarzyszenia Rodzin „Otwarty Umysł" mieli również okazję dowiedzieć się, czym jest mikrorachunek podatkowy i jak z niego korzystać. Począwszy od 1 stycznia 2020 r. podatnicy i płatnicy mają obowiązek dokonywania płatności za pomocą indywidualnych rachunków podatkowych. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, np. za pośrednictwem ROR. Numer mikrorachunku w szybki i prosty sposób można sprawdzić w każdym czasie i miejscu, korzystając ze strony www.podatki.gov.pl, można go również otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym.

Rozliczenie podatku ułatwi uruchomiona drugi rok z rzędu, usługa Twój e-PIT, z której będzie można skorzystać od 15 lutego. Wśród nowych funkcjonalności usługi znajdzie się m. in. możliwość zapłaty podatku na indywidualny rachunek podatkowy oraz dokonanie płatności on-line. Podatnicy, którzy wykazali nadpłatę podatku, w ramach usługi będą mieli udostępnioną informację o stanie zwrotu.