«Powrót

Audycje radiowe z udziałem ekspertów Krajowej Administracji Skarbowej

Audycje radiowe z udziałem ekspertów Krajowej Administracji Skarbowej

Audycje radiowe z udziałem ekspertów Krajowej Administracji Skarbowej

Studio radiowe. Eksperci KAS w trakcie dyżuru telefonicznego w Polskim Radiu Rzeszów odpowiadają na pytania słuchaczy
Studio radiowe. Ekspertka w trakcie rozmowy telefonicznej

Eksperci z Pierwszego i Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie byli gośćmi porannych audycji w Radiu VIA oraz w Radiu Rzeszów. Rozmowy na antenie dotyczyły rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r., a ich głównymi wątkami były usługa Twój e-PIT, indywidualny mikrorachunek podatkowy i ulga termomodernizacyjna, z której w tym roku można skorzystać po raz pierwszy.

W trakcie audycji z udziałem Krystyny Kwolek z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie oraz Witolda Plesnara z Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, podatnicy zachęcani byli do składania zeznań podatkowych przez internet. To szybka ścieżka złożenia zeznania i mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu w jego wypełnieniu, a podatnicy coraz częściej korzystają z elektronicznych form rozliczenia podatku. W ubiegłym roku, w naszym województwie, złożono 880 tys. zeznań PIT, z czego 80% dokumentów złożono w formie elektronicznej, korzystając z usługi Twój e-PIT lub systemu e-Deklaracje.

Słuchacze dowiedzieli się również czym jest mikrorachunek podatkowy i jak z niego korzystać. Począwszy od 1 stycznia 2020 r. podatnicy i pracodawcy (płatnicy) mają obowiązek dokonywania płatności za pomocą indywidualnych rachunków podatkowych. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, np. za pośrednictwem ROR. Numer mikrorachunku w szybki i prosty sposób można sprawdzić w każdym czasie i miejscu, korzystając ze strony www.podatki.gov.pl, można go również otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym.

Eksperci z Pierwszego i Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie informowali słuchaczy o ulgach podatkowych, z których korzystać można w rozliczeniu PIT za 2019 r. W tym roku, po raz pierwszy odliczyć będzie można wydatki poniesione w ramach ulgi termomoderniazacyjnej, która wpisuje się w realizację celów programu „Czyste powietrze". Mogą skorzystać z niej właściciele lub współwłaściciele budynku mieszkalnego jednorodzinnego, przy czym kwota odliczenia nie może przekroczyć  53 000 zł.

W trakcie dyżuru antenowego, słuchacze zadawali m.in. pytania dotyczące stosowania pozostałych ulg podatkowych oraz odliczeń, zainteresowani byli w szczególności ulgą rodzinną, rehabilitacyjną, ulgą na Internet oraz zasadami odliczania darowizn. Nie zabrakło pytań dotyczących rozliczenia podatku przez osoby do 26 roku życia oraz obniżenia stawki podatku PIT do 17 %.