«Powrót

Z pomocą rentgena namierzyli nielegalne papierosy

Z pomocą rentgena namierzyli nielegalne papierosy

Z pomocą rentgena namierzyli nielegalne papierosy

udaremniony przemyt papierosów w Medyce
udaremniony przemyt papierosów w Medyce

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Medyce udaremnili nielegalny wwóz do Polski 2150 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.  Towar, o szacunkowej wartości rynkowej 30 tysięcy złotych, ukryty był w autokarowej skrytce.


Nielegalne papierosy zostały wykryte podczas kontroli autokaru jadącego
z Ukrainy do Gdańska. Wcześniej autokar prześwietlony został urządzeniem RTG - i po analizie obrazu funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej nabrali pewności, że w pojeździe wykonana została specjalna skrytka, w której ukryta jest kontrabanda.


Aby zamaskować zapach tytoniu papierosy posypane zostały pieprzem i skropione octem. Przepis na przemyt okazał się nieudany. Funkcjonariusze bez trudu dotarli do konstrukcyjnej skrytki nad tylnym kołem pojazdu, w której znajdowało się  2150 paczek papierosów.


Do próby przemytu przyznało się dwóch obywateli Ukrainy.  To 43- letni i 48 – letni kierowcy autokaru. Obydwaj mężczyźni poniosą odpowiedzialność
w ramach wszczętego postępowania karnego skarbowego. Na poczet grożącej kary grzywny, obydwaj kierowcy wpłacili po 10 tys. złotych. Konsekwencją przemytu jest także zatrzymanie autokaru oraz skierowanie wniosku przez Służbę Celno- Skarbową do Straży Granicznej o wydanie decyzji zobowiązującej cudzoziemców do powrotu do kraju.